četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Trumpu uspel nov najbolj kaotičen teden doslej
Minuli teden je bil za vlado ameriškega predsednika Donalda Trumpa najbolj kaotičen doslej in analitiki, ki spremljajo vlado, ne vedo, kje začeti z naštevanjem dogodkov, ki bi bili vsak zase hud pretres za vsako normalno vlado. Trumpovi kritiki se bojijo, da bo sledilo še kaj hujšega kot trgovinske vojne, ki jih je začel v četrtek.
Trgovinske vojne je sprožil z napovedjo uvedbe 25-odstotnih carin na uvoz jekla in 10-odstotnih carin na uvoz aluminija. S tem je poskrbel za novo padanje borznih indeksov, ostre odzive iz tujine, kritike republikancev v kongresu in sedaj celo tudi konservativnih medijev, kot je televizija Fox News.
Analitiki njegovo odločitev o carinah razlagajo z racionalno utemeljitvijo, kar je utrjevanje njegove baze v zahodni Pensilvaniji in drugje po ZDA, kjer jeklarska industrija še ni izumrla, drugi pa menijo, da je s tem pokazal sredinec svojim svetovalcem, ker je naveličan pametnih nasvetov.
Mediji poročajo, da zaposlitev v Beli hiši ni več nobena dobra referenca za iskanje zaposlitve v zasebnem sektorju, in Trumpovi uslužbenci, ki zapuščajo vlado, težko najdejo dobro plačana dobra delovna mesta. Včasih je bilo obratno.
V minulem tednu so odmevali škandali v zvezi s Trumpovim zetom in svetovalcem Jaredom Kushnerjem, ki je izgubil dostop do strogo zaupnih podatkov, ker njegove finančne povezave v tujini ogrožajo nacionalno varnost.
Na dan je prišlo, da je Kushnerjev nepremičninski imperij močno zadolžen za več kot milijardo dolarjev ter da je po sestanku Trumpa z bankirji odšel iz dvorane s pol milijarde dolarjev posojila.
Trumpova zvesta svetovalka Hope Hicks je v kongresu priznala, da včasih mora lagati za šefa, zaradi česar je potem odstopila s položaja komunikacijske direktorice Bele hiše in ji grozi kazenski pregon.
V ozadju kaosa svoje delo opravlja naprej posebni tožilec za preiskavo ruskega vpletanja v ameriške volitve in vsega, kar pobere spotoma, Robert Mueller. Trumpove trditve o lovu na čarovnice je razveljavil z obtožnico proti 13 Rusom zaradi spletne kampanje širjenja laži, sedaj pripravlja obtožnice zaradi vdorov v demokratske računalnike.
Trump vse bolj intenzivno po Twitterju zahteva pregon Clintonove in stresa jezo na pravosodnega ministra Jeffa Sessionsa, ker se je zaradi lastne vpletenosti v afero izločil iz njene preiskave in ga ne more ščititi. Ni sicer jasno, zakaj, ker predsednik ZDA še vedno vztraja, da ni imel z Rusi nič.
Ameriški komiki opozarjajo, naj se za ZDA ne uporablja več izraz banana republika, ker je to žaljivo do banana republik. Ob vsem, kar se dogaja, je Trump zjutraj namreč našel čas za tvitanje kritik Aleca Baldwina, ki ga oponaša v komični oddaji Sobotna noč v živo.
Pred tem je skozi teden podžigal Sessionsa, naj se že enkrat spravi resno k preiskavi Hillary Clinton in FBI, Sessions pa je tokrat prvič kritike zavrnil in Trumpu poslal posredno sporočilo, naj ga odpusti, če si upa, ker mu senat ne bo potrdil zamenjave.
Ameriški medijski komentatorji poročajo, da ne morejo več slediti vsem napadalnim informacijam, ki jih drug o drugem spuščajo uradniki Bele hiše sredi državljanske vojne taborov okrog šefa kabineta Johna Kellyja na eni in Trumpove družine (Ivanka, Jared in Hope) na drugi strani.
Čez Kellyja sedaj javno udriha nekdanji komunikacijski direktor Bele hiše z najkrajšim stažem v zgodovini, slikoviti Newyorčan Anthony Scaramucci, ki Trumpa poziva, naj generala odpusti.
Kellyju se je medtem na srečanju z uslužbenci ministrstva za domovinsko varnost zareklo, da ga je verjetno Bog kaznoval, ker ga je preselil z ministrstva v Belo hišo.
Tarča je tudi prva dama Melania Trump zaradi tega, kako so njeni starši prišli do dovoljenja za delo in bivanje v ZDA, in kako je sama prišla do zelene karte za nadarjene oziroma, kot poročajo v ZDA, zelene karte za "Einsteine".
Starša sta dobila dovoljenje preko hčerke, kar je po Trumpu tako imenovana verižna imigracija, ki jo namerava prepovedati. Njegova soproga pa je dobila zeleno karto, ki je namenjena posebej nadarjenim znanstvenikom, inovatorjem, umetnikom oziroma na splošno osebam, ki jih je v ZDA težko najti.