REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Smrtno nevarni mikrobi in glivice prežijo na nas iz – pralnih strojev za pomivanje posod

Smrtno nevarni mikrobi in glivice prežijo na nas iz – pralnih strojev za pomivanje posodPralni stroj za pomivanje posode

Nova mikrobiološka raziskava strojev za pomivanje posod, ki so jo vodili raziskovalci iz Ljubljane, je razkrila, da so stroji za pomivanje posode pogosto veliko manj čisti, ko si to običajno predstavljamo, ter da je v njih mogoče najti tudi nevarne bakterije, kot so na primer bakterija Escherichia Coli in drugi patogeni organizmi, ki so pogosto povezani z infekcijami urinarnega trakta, kože, srčne ovojnice in drugih vitalnih organov.

Poleg bakterij se pogosto pojavljajo tudi glivice Candida, Cryptococcus in Rhodotorula. Med kvasovkami, patogenimi za človeka, je najpomembnejši rod prav Candida, zlasti vrsta Candida albicans. Poleg kandidoze v to skupino uvrščamo tudi okužbe, ko jih povzroča kvasovka rodu Malassezia, redkeje pa povzročajo okužbe še rodovi Trichosporon, Rhodotorula in Cryptococcus.

Glivice
Na prvi pogled nevidna plast bakterij in glivic se razkrije v vsem "bogastvu" šele pod elektronskim mikroskopom

V raziskavi o mikrobih v pralnih strojih, analizi biološke raznovrstnosti patogenih organizmov na površinah pralnih strojev za posode so sodelovali raziskovalci Prem Krishnan Raghupathi, Jerneja Zupančič, Asker Daniel Brejnrod, Samuel Jacquiod, Kurt Houf, Mette Burmølle, Nina Gunde-Cimerman in Søren J. Sørensen. Pri tem so analizirali gume na vratih 24 različnih pralnih strojev za pranje posode in svojo raziskavo objavili v časniku Applied and Enviromental Microbiology

Večinoma nenevarne bakterije in glivice lahko pri ljudeh s slabim imunološkim sistemom hitro postanejo smrtno nevarne

Raziskovalci so ugotovili, da na razprostranjenost bakterij in drugih patogenov vplivajo tudi starost in pogostost uporabe ter trdota vode. Med vsemi patogeni so najbolj razširjene prav glivice Candide, ki so jih na pralnih strojih našli kar v 100 odstotkih primerov in spadajo med prve »kolonizatorje« v strojih za pranje posode. Te glivice nato skupaj z bakterijami ustvarijo skupno strukturo in posebno plast, v kateri se nato razvijajo tudi druge bakterije in glivice.

Čeprav so te bakterije in glivice večinoma nenevarne, lahko pri ljudeh s slabim imunološkim sistemom hitro postanejo smrtno nevarne, še posebej pa pri tistih pacientih, ki se nahajajo pod kemoterapijo.

E.Coli
Bakterije E.coli

Pomembno je vedeti, da bakterije v pralne stroje za pomivanje posode vstopajo tako s pomočjo tekoče vode kot tudi s pomočjo okužene hrane. Znanstveniki priporočajo, da bi bilo za zmanjšanje rizika infekcije potrebno pustiti, da se stroj sam ohladi pred odpiranjem vrat, ter da se po vsakem pranju obriše tudi gumijasti del pomivalnega stroja okoli vrat. Zaradi razširjenosti pralnih strojev za pranje posode pa lahko te glivice in bakterije, kot opozarja študija, "predstavljajo vir domače navzkrižne kontaminacije, kar lahko privede tudi do širših medicinskih posledic."

Ti patogeni organizmi lahko vstopijo v naše domove tudi tedaj, ko odpremo vrata pralnega stroja. Možnost, da zaradi tega pride do hude okužbe, je sicer minimalna. Erica Hartmann, profesorica z univerze Nortwestern ocenjuje, da je ta nevarnost približno enaka kot nevarnost, da vas napade morski pes.

Morda res. Res pa je tudi, da morski pes na nas iz dneva v dan ne preži kar iz naše lastne kuhinje…

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek