REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bolgarski parlament kljub vetu predsednika potrdil protikorupcijski zakon

Bolgarski parlament kljub vetu predsednika potrdil protikorupcijski zakonBolgarski parlament je potrdil protikorupcijski zakon

Bolgarski parlament je danes potrdil protikorupcijski zakon, na katerega je v začetku leta dal veto predsednik države Rumen Radev. S tem je zakon dokončno potrjen.

V Bolgariji lahko namreč predsednik države da veto na zakon in ga vrne v parlament samo enkrat, če pa ga nato parlament znova potrdi, ni več možnosti za preprečitev njegove uveljavitve.

Novi zakon je parlament prvič potrdil 20. decembra lani, danes pa znova z glasovi 146 poslancev, tudi opozicijske stranke etničnih Turkov in populistične Stranke volje. Nasprotovalo mu je 76 poslancev opozicijske socialistične stranke.

Zakon predvideva ustanovitev posebne enote za boj proti korupciji, ki bo preiskovala uradnike na visokih položajih, njihovo premoženje in morebitna nasprotja interesov. Vodstvo bo imenoval parlament. Z ustanovitvijo skupine bodo nadomestili več agencij, ki se že borijo proti korupciji, kar je po oceni Radeva nemogoča naloga. Opozoril je tudi na možnost zlorabe oblasti.

Zakon predvideva tudi okrepitev nadzora in odgovornosti varnostnih sil, vlada pa upa, da bo država z njegovo pomočjo izboljšala svoj ugled v času svojega sedanjega prvega predsedovanja EU.

Predsednik Radev, ki je bil izvoljen leta 2015 s podporo socialistov, je v začetku letošnjega leta dal veto na zakon, saj je ocenil, da ne omogoča učinkovite preiskave korupcijskih mrež, ker da ne vzpostavlja ustrezne pravne podlage. Skrbi ga tudi, ker zakon ne zagotavlja zadostne zaščite žvižgačem.

Tudi politični analitiki so izrazili dvom glede zakona, saj bo vodstvo enote izbiral parlament, zaradi česar ne bi bila povsem neodvisna in bi jo lahko izkoriščali za boj proti opoziciji.

Bolgarija, najrevnejša članica unije, ki je skupaj z Romunijo zaradi korupcije še vedno pod posebnim evropskim nadzorom, je 1. januarja prvič prevzela polletno predsedovanje EU, odkar se je leta 2007 pridružila povezavi.

Cvetan Cvetanov iz vladne konservativna stranka Gerb je danes poudaril, da je z zavrnitvijo predsednikovega veta Bolgarija uresničila zaveze do EU.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek