sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Letos predvidoma petodstotni dvig cen zdravstvenih storitev
![Letos predvidoma petodstotni dvig cen zdravstvenih storitev](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/lekarna-zdravila.jpg?itok=A3GviypI)
V finančnem načrtu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki ga bo v petek obravnavala skupščina ZZZS, je na voljo slabih 80 milijonov evrov za boljše vrednotenje programov zdravstvenih storitev. To pomeni okoli petodstoten dvig cen zdravstvenih storitev za vse dejavnosti, so pojasnili na ZZZS.
Odločitev o višini in načinu dviga cen zdravstvenih storitev sicer sprejme vlada v splošnem dogovoru. Kdaj bo splošni dogovor letos sprejet, na ministrstvu za zdravje danes še niso odgovorili. Po neuradnih podatkih pa naj bi ga v nasprotju s preteklimi leti, ko se je sprejemal maja oz. junija, letos sprejeli že januarja.
Cene zdravstvenih storitev so bile sicer lani na ravni iz leta 2013, kar pomeni, da so v primerjavi z letom 2009 nižje za 8,5 odstotka. Medtem pa so od leta 2016 dalje začeli naraščati stroški dela v zdravstvu zaradi sprememb v politiki plač v javnem sektorju.
Zaradi podcenjenosti cen zdravstvenih storitev so izvajalci z Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije na čelu opozarjali, da je lanskoletna finančna injekcija v obliki sanacije le gašenje požara, medtem ko izvirni problemi za negativno poslovanje ostajajo.
Predlog finančnega načrta, ki ga je upravni odbor ZZZS sprejel 4. januarja, skupščina pa ga bo obravnavala v petek, povečuje prihodke in odhodke ZZZS za 162 milijonov evrov v primerjavi s preteklim letom, od tega bo največ, 106 milijonov evrov, šlo za povečanje programa zdravstvenih storitev.
Gre zlasti za boljše vrednotenje programov, uvajanje novih programov, širitve obstoječih programov ter za skrajševanje nedopustnih čakalnih dob. Enkratni dodatni program za skrajševanje nedopustnih čakalnih dob v višini 28,5 milijona evrov, ki se je lani izvajal, bo letos deloma postal redni program zdravstvenih storitev, del pa se še naprej plačuje kot enkratni dodatni program. Poleg tega je letos predvideno še dodatno povečanje sredstev za skrajševanje nedopustnih čakalnih dob, in sicer za osem milijonov evrov, kar je to je petkrat več kot v letu 2016.
Poleg tega ZZZS načrtuje tudi pomemben dvig odhodkov za nadomestila plače za čas bolniškega staleža, in sicer za 33 milijonov evrov, predvsem zaradi staranja delavcev in zadnje pokojninske reforme (podaljšanje delovne dobe), kar povečuje stopnjo obolevnosti delavcev.
Zaradi uvajanja novih in dragih zdravil ter zaradi večje porabe povečujejo tudi odhodke za zdravila na recept in za bolnišnična zdravila, in sicer za 16 milijonov evrov.