torek, 11. februar 2025 leto 30 / št. 042
Je ameriški nakup novih smuči za marince izgubljena priložnost za slovenski Elan?
Po poročanju Newsweeka se ameriška vojska »pripravlja na zimsko vojno s Severno Korejo in Rusijo ter kupuje na tisoče parov smuči«. ZDA smuči kupujejo predvsem za svoje marince, da bi na ta način povečali njihovo pripravljenost in uspešnost v hladnih zimskih pogojih, saj sta tako Rusija kot Severna Koreja »znani po svojih brutalnih zimah.«
»Stare smuči so se lomile«
Marinci naj bi za nove smuči in drugo zimsko opremo porabili 7 milijonov dolarjev, za to pa naj bi dobili 2648 setov smuči, smučarske čevlje in vezi za svoje izvidnike, ostrostrelce in vojake. Zanimiv je tudi razlog za nabavo novih smuči. Tiste, ki naj bi jih imeli do sedaj naj bi se namreč – rade lomile. Nove smuči naj bi prvi dobili marinci, ki so stacionirani v Norveški, nordijski državi, ki sicer ni članica EU, je pa članica zveze NATO.
Na Norveškem je trenutno okoli 300 marincev, to dejstvo pa nikakor ni všeč predvsem Rusiji, ki ima z Norveško skupno mejo. Ko je bila lanskega oktobra sprejeta odločitev o napotitvi marincev na Norveško so v Rusiji to odločitev takoj kritizirali. »Glede na večkratne trditve predstavnikov Norveške o odsotnosti ruske grožnje Norveški bi radi razumeli, zaradi katerih razlogov želi Norveška… povečati svoj vojaški potencial, še posebej z namestitvijo ameriških vojakov v Vaernesu«, so tedaj zapisali v ruskem veleposlaništvu v Oslu.
ZDA in Rusija povsem drugače ocenjujeta razmere v številnih delih Evrope – od Kosova, BiH pa do Gruzije in Ukrajine. Kljub temu da obe državi delujeta proti ISIS-u v Siriji in Iraku pa imata precej različne interese in poglede tudi ob ocenjevanju dogajanja na Bližnjem vzhodu.
Za nekaj dodatnega vznemirjenja je poskrbela tudi izjava ameriškega generala Roberta Nellerja, generala z »štirimi zvezdicami«, ki je prav na božič obiskal ameriške vojake na Norveškem. Kot 37-ti poveljnik ameriških marincev je vojakom brez zadržkov povedal, da naj se pripravijo »na veliko vojno«. »Upam, da se motim, vendar prihaja vojna. Tukaj ste v vojni, v informacijski vojni, politični vojni, že s svojo prisotnostjo,« je dejal Neller in tako pustil medije v dvomih glede pravega pomena svojih besed.
ZDA in Rusija imata tudi različne poglede na rešitev krize na korejskem polotoku. Čeprav sta tako Rusija kot Kitajska glasovali tudi za zadnje resolucije VS OZN, s katerimi so sankcije proti Severni Koreji še dodatno zaostrene, si ZDA še zmeraj prizadevajo za jedrsko razorožitev Severne Koreje, medtem ko Rusija in Kitajska predlagata zgolj zamrznitev vseh severnokorejskih programov v zameno za zamrznitev ameriških in južnokorejskih skupnih manevrov.
Manevri pa še vedno potekajo. Zadnji so bili med 4. in 22. decembrom, tudi v Pjončangu, mestu, ki bo naslednje leto gostilo olimpijske igre. Vojaki so preizkušali tudi svoje znanje smučanja. Naslednjih manevrov marca letos pa na prošnjo Južne Koreje morda sploh ne bo, ker je Južna Koreja zaradi olimpijskih iger prosila za njihov odlog. Vojna sredi olimpijskih iger, na katerih bo čez 41 dni sodelovalo 95 držav in preko 3000 športnikov ne bi bila dobra za nikogar - niti za Severno Korejo.
Opremljanje ameriške vojske – in drugih armad – z novimi smučmi pa bi lahko bila nova priložnost tudi za slovenski Elan. Prav pri Elanu so namreč posebej za slovensko vojsko razvili posebne, revolucionarne »dvodelne« smuči, ki vojakom omogočajo veliko lažje premikanje z otovorjenimi smučmi ter hiter prehod v »smučarsko« bojno stanje.
Zložljive Elanove turne smuči imajo v primerjavi z navadnimi turnimi smučmi mnogo prednosti pri uporabi na terenu, in sicer ne presegajo višine nahrbtnika, kar je pomembno pri delu s helikopterjem, hoji po gozdu oziroma poraščenem terenu, vzponu po strmem terenu ali plezanju, prečenjih ali sestopih po strmih pobočjih. Poveljnik 132. gorskega polka polkovnik Robert Klinar je ob preizkusu smuči na strminah Komne povedal, da je teža smuči s pripadajočo opremo nekaj manj kot šest kilogramov, kar vojakom še vedno omogoča premičnost in bojno delovanje v najzahtevnejših zimskih razmerah. Pri projektu sta sodelovala tudi Gorska šola slovenske vojske in Natov Center odličnosti za gorsko bojevanje iz Poljč. Po besedah polkovnika Klinarja naj bi do konca letošnjega leta z zložljivo turno smučko opremili eno gorsko četo.
Zakaj ameriški marinci ne vozijo »Elanke«?
Ministrica za obrambo Andreja Katič pa je ob tem dodala, da bo s tem podjetje Elan dobilo dobro referenco in bo to smučko mnogo lažje plasiralo drugim vojskam in tudi v civilno prodajo. Z osemtisočaka K2 je te smučke preizkušal tudi ekstremni smučar in alpinist Davo Karničar. Za civilno uporabo naj bi bile smuči pripravljene leta 2019, Slovenska vojska pa je v projekt, ki so ga v celoti razvili v Elanu in je plod slovenskega znanja, vložila 99 tisoč evrov, kar je dobra polovica sredstev. Elan računa, da bo smučka zanimiva tudi za turne smučarje, saj jim bo bistveno olajšala transport smuči navkreber, pa tudi pri spustu ima, kot je poudaril Vinko Avguštin, vodja razvoja zložljive turne smuči pri Elanu »presenetljivo dobre vozne lastnosti.«
Glede na to, da je bilo pred vstopom v NATO v Sloveniji izrečenih veliko obljub o možnosti sodelovanja slovenske vojaške industrije pri opremljanju drugih članic zveze NATO smo zato tudi na Elan in Ministrstvo za obrambo naslovili vprašanja o tem, ali so se vključili v ta projekt in ali so o takih nabavah sploh pravočasno informirani.
Slovenska vojska je namreč prav tako reden kupec ameriškega orožja, ameriški proizvajalci pa se zanimajo tudi za sodelovanje pri nakupu 56 novih osemkolesnikov. Vložek 99 000 evrov, ki sta jih Elan in SV porabila za razvoj nove Elanove smučke bi se pri ameriškem 7-milijonskem poslu, če bi Elanu pri njem seveda uspel – lahko več tisočkrat obrestovala.
V tem primeru bi se takšni posli, ki bi koristili tudi Sloveniji, lahko realizirali skozi sicer že skoraj redne »protinabave«. Celoten posel ameriških marincev s smučmi je na primer vreden nekaj manj, kot staneta samo dve ameriški »Piranhi«, ameriškega oklepnega vozila, ki se je nedavno reklamiralo tudi na nedavni naslovnici Slovenske vojske in je ob finskih »patrijah«, nemškem »boxerju« in še nekaterih podobnih vozilih prav tako ena od možnih izbir Slovenske vojske ob nakupih novih oklepnikov. Za nakup Piranh so se nedavno tega na primer odločili v danski in tudi v romunski vojski. Slovenske »zložljive Elanke« pa bodo, žal, verjetno še naprej vozili - le slovenski vojaki.