ponedeljek, 16. december 2024 leto 29 / št. 351
Tillerson ob koncu leta branil dosežke ameriške zunanje politike
Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je v prispevku za New York Times branil dosežke ameriške zunanje politike. Med drugim je ocenil, da je bil dosežen napredek pri brzdanju jedrskih prizadevanj Severne Koreje ter pri spopadanju z izzivi, ki so jih predstavljale Rusija, Kitajska in Iran.
Kot je zapisal Tillerson za sredino izdajo časnika, so potem, ko se je ameriška administracija pod vodstvom Donalda Trumpa odpovedala zgrešeni politiki "strateške potrpežljivosti" in je bila sprejeta vrsta mednarodnih sankcij, zabeležili 90 odstoten padec severnokorejskega izvoza.
Ob tem je ameriški državni sekretar zapisal, da ostajajo "vrata za dialog" s Pjongjangom "odprta", a hkrati opozoril, da se bo pritisk na Severno Korejo nadaljeval, dokler ne bo denuklerizacije Korejskega polotoka. Ponovno je pozval Kitajsko, ki je edina velika zaveznica režima v Pjongjangu, naj poveča pritisk na Severno Korejo.
Glede odnosov med Washingtonom in Moskvo je ameriški državni sekretar zapisal, da si Trumpova administracije "ne dela utvar, s kakšnim režimom ima opravka" in da so "na preži proti ruski agresiji". Dodal je, da so ZDA prepoznale potrebo, da sodelujejo z Rusijo, ko so v igri obojestranski interesi. Ob tem je omenil Sirijo, kjer državi podpirata nasprotni si strani, a si prizadeva za mirovne pogovore.
V povezavi z Iranom je ubral manj spravljiv ton in poudaril, da mednarodni jedrski sporazum z Iranom, ki ga je označil za pomanjkljivega, ni več osrednja točka ameriške politike do Irana. "Soočamo se z neokrnjenimi iranskimi grožnjami," je še ocenil.
Tillersonovi kritiki so njegovo prvo leto na čelu State Departmenta pospremili z oceno, da so številna ključna diplomatska mesta ostala prazna, da delo veleposlaništev ovira zniževanje stroškov ter da so številni dolgoletni diplomati zapustili State Department, navaja AFP.