nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Janša kritičen do slovenske zunanje politike
Predsednik opozicijske SDS Janez Janša je bil v intervjuju za Novo24tv kritičen do slovenske zunanje politike. Po njegovih besedah je diplomacija premierja Mira Cerarja in zunanjega ministra Karla Erjavca predvsem pri odnosu do ZDA in Rusije "pokazala mišice na neki točki, ki bo Sloveniji samo škodovala".
Po Janševih besedah je gospodarska rast, ki jo trenutno beležimo v Sloveniji, k nam prišla z najmanj triletno zamudo zaradi napačnega odziva na krizo v letih 2009 in 2010. Zaradi "popolnoma nekompetentne vlade v tem zadnjem mandatu je Slovenija zgolj na nekem jezeru, neki površini, kot čoln, ki gre pač tja, kamor piha evropski veter," je ocenil. Vsega tistega, kar bi morali narediti sami oz. bi moral storiti upravljavec države v tem času, da bi se to tudi dejansko poznalo na standardu, v žepih ljudi, pa po njegovih navedbah preprosto ni bilo.
Pri oceni dogajanja v svetu, je spregovoril o EU, ki "je še vedno projekt, ki se ga splača ohranjati, varovati in se zanj boriti," ugotavlja Janša, a dodaja, da je prišlo do generacijskih zamenjav, da v ospredju ni več voditeljev, ki so vedeli, zakaj je EU nastala, ki so vedeli, da to ni bil ekonomski projekt, ampak mirovni politični projekt. "Zato je tudi nekaj teh trenj med t. i. staro in novo Evropo, kjer pa moram reči, da so pogledi t. i. nove Evrope bistveno bolj trezni, tudi ko gre za vprašanje migracij," je dejal.
Ob tem je ocenil, da migracij 100-odstotno ni možno zajeziti, jih je pa treba nadzorovati. "Evropa mora odločati o tem, kdo bo prišel k nam in kdo ne, sicer se bomo še bolj spopadali z nevarnostjo terorizma kot zdaj. Tudi če terorizma ne bi bilo, tukaj preprosta računica pove, da ni prostora za vse, ki bi radi v Evropo, je pa Evropa dolžna pomagati, še posebej soseščini, da se stabilizira," je navedel. Priznal je, da je bilo na tem področju dejansko narejenega premalo, a rezultat sicer upravičenih kritik ne sme biti odpiranje meja.
Kot katastrofo je označil odmikanje slovenske zunanje politike od ZDA k Rusiji in vzhodnemu bloku. "Tukaj je, moram reči, kar težko je opazovati to - se opravičujem za izraz - debilnost nekaterih slovenskih politikov, ki v istih izjavah istočasno prisegajo na spoštovanje mednarodnega prava in danih obvez, hkrati pa zahtevajo od Evropske komisije, naj se Nova Ljubljanska banka ne privatizira. V isti sapi. Ali pa, ko v isti sapi pričakujejo podporo ključnih mednarodnih dejavnikov v tem sporu s Hrvaško okrog uveljavitve arbitražnega sporazuma, potem pa glasujejo proti neki temi, ki nima nobenega življenjskega pomena niti nekega pravičnostnega principa v sebi - mislim na priznanje Palestine oz. Jeruzalema za glavno mesto - glasujejo proti ZDA. Hrvaška se je vzdržala," je dodal.
Dotaknil se je tudi pravnomočne obsodilne sodbe Milka Noviča za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Prepričan je, da bo sodba zagotovo padla bodisi na eni od višjih slovenskih instanc ali pa na evropskem sodišču. "Človeka obsoditi za umor na podlagi nekega izvedenskega mnenja, neke državne institucije, ki niti ni akreditirana za takšno mnenje - to bo nekoč tiste, ki so v tem postopku sodelovali, še zagotovo drago stalo," je dodal.
SDS je sicer že začela s predstavitvijo programa pred prihajajočimi državnozborskimi volitvami. Janša je ob tem dejal, da je njihov cilj spodbuditi tudi druge stranke k dialogu, k predstavitvi svojih programov, saj za to v kampanji ponavadi zmanjka časa. Dodal je še, da ne obljubljajo puhlic, glede sodelovanja po volitvah pa, da so bili vedno odprti za sodelovanje s tistimi, ki so jim volivci na volitvah namenili določeno zaupanje.