sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Razpisa FŠO za šport v letu 2018 z le še sedmimi milijoni evrov
Fundacija za šport (FŠO) je objavila razpisa 2018 za sofinanciranje športnih dejavnosti ter gradnje športnih objektov, ki bosta potekla 22. januarja. V tem razpisu bo razdelila sedem milijonov evrov, kar je milijon manj kot letos. FŠO, ki je eden najpomembnejših virov za financiranje športa, ima v zadnjih letih vse manj sredstev.
FŠO je za sofinanciranje programov (3,970 milijona evrov), razvojne dejavnosti (800.000), športnih prireditev in promocije (420.000) ter družbene in okoljske odgovornosti v športu (60.000) namenila skupaj 5,250 milijona evrov.
Za sofinanciranje gradnje športnih objektov in površin za šport v naravi pa je razpis objavljen za leta 2018 (1.250.000), 2019 (250.000) in 2020 (250.000) v skupni višini 1.750.000 evrov. To pomeni, da bo v letu 2018 športu dejansko namenjenih 6,5 milijona evrov.
Fundacija je lani razdelila deset milijonov evrov, kar je bilo pol milijona manj kot predlani, ko je bilo na voljo 10,5 milijona evrov; leta 2014 so razpisali 11 milijonov, še leto prej pa 11,7 milijona. V zadnjih štirih letih je FŠO pretežno zaradi novega davka na srečke, ki je bil sprva v času hude finančne krize sprejet kot interventni davek, a še vedno velja, povprečno izgubila okrog milijon evrov na letni ravni.
Poleg tega je neurejeno področje tujih internetnih ponudnikov športnih stav, ki ne plačujejo dajatev v naši državi, kjer je edini uradni ponudnik Športna loterija, ki ima tako hude tekmece izven naših meja, ki niti ne plačujejo koncesijskih dajatev. Težava je tudi v tem, ker ta trg ni enotno urejen niti v Evropski uniji.
FŠO od Športne loterije dobi skupaj 80 odstotkov od koncesijskih dajatev, od Loterije Slovenije pa 20 odstotkov; obratno je pri sestrski Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho). Ta je 20. decembra za prihodnje leto že razporedila sredstva; invalidske organizacije bodo predvidoma prejele 11,37 milijona evrov, humanitarne pa 6,12 milijona.
Razpis FŠO pa je bil objavljen več kot dva meseca pozneje kot običajno, kar pomeni, da bodo tudi sredstva na voljo precej pozneje. Do zamude pri razpisu FŠO je prišlo po uveljavitvi novega zakona o športu, ki je začel veljati 26. junija. S tem so se ukinili tudi vsi pravilniki organizacij, ki sofinancirajo šport iz javnih virov.
FŠO je izmed njih edina, katere pravilnik in druge akte potrjuje državni zbor, kar terja posebne postopke. Zato so bili v direktoratu za šport pristojnega ministrstva, vladnem strokovnem svetu za šport, Olimpijskem komiteju Slovenije in FŠO primorani pravilnik in pravila sprejemati po hitrih postopkih, saj je zakonodajno pravna služba DZ zahtevala, da mora DZ najprej sprejeti nov pravilnik in pravila, preden bo lahko objavljen razpis.
Poleg tega je staremu svetu FŠO, ki ga je vodila bronasta olimpijska iz Lillehammerja 1994 Katja Koren Miklavec, potekel mandat. Nekdanja alpska smučarka je tudi v novem svetu FŠO, ki ga je potrdil državni zbor 14. decembra.
Za dobo petih let so bili imenovani še Dejan Zavec, Bojan Bučar, Andrej Cevc, Rok Drakšič, Lovrencij Galuf, Fiona Johnson Kocjančič, Miroslav Jurjavčič, Gregor Krušič, Barbara Kürner Čad, Franc Očko, Gregor Pečovnik, Aleš Remih, Matej Sitar, Martin Steiner in Daniel Videtič. Svet, ki bo odločal o razdelitvi sredstev, se v novi sestavi na konstitutivni seji še ni sestal. Predvidoma naj bi se to zgodilo v prvi polovici naslednjega meseca.
Doslej so športne organizacije prva sredstva FPŠO dobile med 1. in 15. marcem v letu, po prvih napovedih pa bo to v letu 2018 kakšen mesec dni pozneje. Športne organizacije se morajo tako boriti za že tako vse manjša sredstva, saj so tudi marketinška sredstva namenjena povečini le za v javnosti odmevne športe in uveljavljene posameznike, tudi ta pa so se v času nedavne gospodarske krize tudi občutno zmanjšala ter tudi sedaj ostala daleč od prvotnih ravni. Številne zveze in klubi so tako prisiljeni najemati kredite, da lahko v prvem delu leta na tekmovanja pošiljajo svoje predstavnike.
"Verjamem, da bo novi svet fundacije zadeve pospešil in se bo razdelitev sredstev zgodila morda zgolj s kakšnim mesecem zamika. Upam da bo fundacija realizirala napovedano za letošnje leto. V Olimpijskem komiteju Slovenije pa imamo toliko rezerve, da odhod slovenske olimpijske odprave na zimske olimpijske igre niti slučajno ne bo ogrožen," je 20. decembra pojasnil predsednik OKS Bogdan Gabrovec.