nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Vlada pošilja uradni predlog za spremembo zaveze glede privatizacije NLB v Bruselj
Vlada je potrdila uradni predlog za spremembo zaveze glede privatizacije NLB, ki ga pošilja Evropski komisiji. V njem predlaga, da se prodajne postopke za NLB odloži in za vmesno obdobje imenuje upravljalskega zastopnika, ki pa ne bo pa sodeloval pri novih postopkih prodaje, je povzela ministrica za finance Mateja Vraničar Erman.
"Bistvo je, da se v uradnem predlogu komisiji predlaga, da se prodajne postopke za NLB odloži in da se ti začnejo v letu 2018 z namenom, da se zaključijo leta 2019. Za vmesno obdobje pa Slovenija predlaga, da se imenuje t.i. upravljalskega zastopnika, ki v tem času upravljal s to naložbo države, ne bi pa imel pristojnosti v prodajnem postopku, ki bi ga vodil Slovenski državni holding," je po seji vlade povedala ministrica.
Vlada bi tako prodajo 75 odstotkov minus ene delnice NLB, h kateri se je zavezala konec leta 2013 v zameno za odobreno državno pomoč banki, preložila na čas po parlamentarnih volitvah prihodnje leto. Na vprašanje, kaj če bodo takrat prodajni postopki ponovno odloženi, je ministrica odgovorila: "Ponovna sprememba zavez ni nemogoča, verjamem pa, da je vsaka naslednja težja."
Po njenih besedah je namreč vsaka sprememba zavez do komisije "zelo težaven postopek", ki zahteva izpolnitev nadomestnih ukrepov. "Za utemeljitev razloga za spremembo zavez moraš imeti močne, predvsem ekonomske argumente," je pojasnila in izrazila prepričanje, da jih Slovenija v tem trenutku ima. To je nerešeno vprašanje hrvaških deviznih vlog, zaradi katere bi država ob prodaji banke iztržila znatno manj, kot bi sicer lahko.
Vlada tako po njenih zagotovilih izvaja dodatne ukrepe za reševanje te problematike, hkrati pa išče rešitve, kako zaščititi banko pred negativnimi posledicami nespoštovanja mednarodnih pogodb s hrvaške strani. Ob pogajanjih z Evropsko komisijo tako tečejo pogovori za razreševanje tega vprašanja, je povedala Vraničar Ermanova.
Prihodnje leto naj bi stekli tudi privatizacijski postopki za Abanko, k prodaji katere se je država zavezala iz istih razlogov kot za NLB. A tu gre po navedbah ministrice za drugačen postopek: banko se bo prodajalo v celoti z iskanjem strateškega partnerja, in ne po metodi prve javne ponudbe delnic (IPO), kot je bilo predvideno za NLB. "To pomeni, da gre za dva, po izvedbi, dokaj različna postopka," je dodala.