REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Adecco leta 2018 pričakuje povečanje zaposlovanja

Adecco leta 2018 pričakuje povečanje zaposlovanja

Pričakovanja gospodarske rasti bodo ob povečevanju izvoza in investicij v letu 2018 še naprej spodbujale zaposlovanje, ocenjuje agencija za zaposlovanje Adecco Slovenija. Pričakuje, da bo brezposelnost še upadla in se približala naravni, zato bodo podjetja še bolj potrebovala možnost zaposlovanja tujih delavcev.

V Adeccu Slovenija so v pregledu dogajanja na trgu dela v letošnjem letu in napovedi za naslednje, ki so jo posredovali danes, zapisali, da se bo fluktuacija v podjetjih še nekoliko povečala, preden se bo znova ustalila.

Nezaposlenost bo še upadla in se približala naravni stopnji brezposelnosti, zato bodo podjetja še bolj potrebovala možnost zaposlovanja tujih delavcev in spodbujala državo, da omogoči hitrejše in bolj enostavne postopke. Podjetja bodo morala tudi razmisliti, kako vsem, ki želijo hitreje oditi v pokoj, ponuditi pravo spodbudo, da podaljšajo delovno dobo, napovedujejo.

"Če v sodelovanju z vlado ne bodo poskrbela, da bo dovolj ljudi prišlo v Slovenijo, se bodo zaradi pomanjkanja delovne sile investicije umaknile v druge države," ocenjujejo v Adeccu. Pričakujejo, da se bo pomen poslovnih inkubatorjev, ki povezujejo investitorje s poslovnimi idejami, še povečal.

Izrazito pomanjkanje kadrov na trgu dela spodbuja tudi vprašanje povečanja plač.

Izrazito pomanjkanje kadrov na trgu dela spodbuja tudi vprašanje povečanja plač, pravijo. Enotnega povečanja plač ne pričakujejo; menijo, da se bodo plače spreminjale sproti, s tem, ko bodo ljudje menjali zaposlitve ali se pogajali za boljše delovne pogoje na obstoječem delovnem mestu.

"Podjetja, ki bodo želela dobrega kandidata, bodo morala ponuditi dobro ponudbo. Posamezniki se bodo morali pogajati sami in se postaviti zase s tehtnimi argumenti," menijo v Adeccu.

V podravsko-pomurski regiji so lani opazili hitro rast zaposlovanja v enostavni proizvodnji. V regiji so konkurenca zaposlovalcem tudi podjetja v Avstriji, ki imajo velike potrebe po delovni sili. Tako avstrijski trg regulira tudi zaposlovanje v tej regiji, saj so tam veliko višje plače. Delodajalci, ki ne bodo ponujali dobrih pogojev, bodo izgubljali ljudi, pravijo v Adeccu in dodajajo, da dejavnik pri zadovoljstvu zaposlenih ni več samo plača, ampak tudi urejene razmere na delovnem mestu.

V gorenjski regiji je leto 2017 zaznamovala zelo velika rast zaposlovanja, in sicer predvsem v proizvodnih panogah. Velike so potrebe po proizvodnih delavcih in nekvalificirani delovni sili in ker podjetja ne morejo več dobiti dovolj sodelavcev v Sloveniji, čedalje bolj razmišljajo o zaposlovanju tujcev. Najbolj so bili iskani tehnični poklici elektro in strojne smeri, gostinski poklici, vozniki, CNC-operaterji in delavci v proizvodnji, povečalo pa se je tudi zaposlovanje gradbenih delavcev.

Na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju so bili najbolj iskani poklici, povezani z avtomobilsko industrijo. Podjetja so zaposlovala predvsem nadzornike kakovosti, načrtovalce proizvodnje, operaterje in različne tehnične poklice, veliko zaposlitev pa je bilo tudi v farmacevtski panogi. Podjetja bodo večala proizvodnjo in zaposlovala tudi v prihodnjem letu, pričakujejo v Adeccu.

V savinjski regiji in na Koroškem ne bilo največ povpraševanja po proizvodnih delavcih v industriji, ki je v tej regiji raznolika. Pojavljajo se nova delovna mesta, kot so logistični planerji in vodje kakovosti, zaradi izboljšav v proizvodnji potrebujejo vedno več inženirjev in elektronikov, širjenje proizvodnje je spodbudilo tudi zaposlovanje novih strokovnjakov v srednjem menedžmentu. Za prihodnje leto pričakujejo nekoliko bolj stabilno stopnjo zaposlovanja, še vedno pa bo raslo povpraševanja po tehničnih profilih - teh strokovnjakov in pripravljenosti mladih, da se izobražujejo, je premalo, zato bodo podjetja potrebovala kandidate iz tujine.

V osrednji Sloveniji je bilo letos veliko povpraševanja po vseh vrstah kadrov, največ pa so zaposlovala proizvodna podjetja. Največ povpraševanja je tako po proizvodnih delavcih, tehničnem kadru (elektrotehniki, strojni tehniki, CNC-operaterji) in gostinskih delavcih. Podjetja iščejo primerne sodelavce, ki jih trenutno težko najdejo. Da bi bila bolj privlačna, izboljšujejo pogoje dela, vendar je na tem področju, kot ocenjujejo v Addecu, še veliko možnosti za izboljšave. Trend zaposlovanja se bo v letu 2018 nadaljeval, v podjetjih pa pričakujejo več fluktuacije.

Tudi v obalno-kraški regiji je bila ponudba del bistveno večja od zanimanja kandidatov. Zaradi turizma je vedno veliko del za gostinske delavce, ki jih je bilo letos še težje najti, zato podjetja vedno bolj iščejo primerne kandidate v tujini. Iskani so med drugim tudi proizvodni delavci, varilci, CNC-operaterji, strojniki. Podjetja se širijo in imajo ambiciozne načrte za naslednjih pet let za širitev proizvodnje in palete storitev, pravijo v Adeccu in dodajajo, da pa redko katero podjetje trenutno strateško vlaga v svojo kadrovsko strukturo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek