nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
V DR Kongo ubitih 14 modrih čelad
V DR Kongo je bilo v napadu v četrtek ubitih najmanj 14 modrih čelad iz Tanzanije, 40 je bilo ranjenih, med njimi več huje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je obsodil ta najhujši napad na modre čelade v novejši zgodovini, ki se je zgodil v četrtek zvečer v regiji Severni Kivu na vzhodu države.
Guterres je sicer povedal, da je bilo ubitih najmanj 12 modrih čelad, misija ZN v DR Kongu (Minusco) pa je nato sporočila, da jih je bilo ubitih 14.
Domnevajo, da so bili pripadniki mirovne misije ZN tarča napada ugandske muslimanske uporniške skupine ADF, ene od mnogih oboroženih skupin, ki so dejavne na območju regije Severni Kivu, so povedali vojaški viri DR Konga. Tarča napada je bilo oporišče tanzanijskega kontingenta misije v kraju Semuliki.
ADF se iz Severnega Kivuja bori proti režimu predsednika Yowerija Musevenija v sosednji Ugandi. V DR Kongu so prisotni od leta 1995 in naj ne bi šlo za zelo številno skupino. Oktobra so v isti regiji že ubili v napadu tri tanzanijske modre čelade.
Guterres je danes v izjavi opozoril, da je bil to najhujši napad na mirovne sile ZN v novejši zgodovini. To je tudi najbolj smrtonosen napad na misijo Minusco od njene napotitve leta 1999. Obsodil ga je kot nesprejemljiv vojni zločin.
Oblasti DR Konga je pozval k preiskavi in čimprejšnji privedbi odgovornih pred roko pravice. "Za tovrstne napade tukaj ali kjerkoli drugje ne sme biti nekaznovanosti," je poudaril. V napadu je bilo ubitih tudi najmanj pet vojakov DR Konga.
Na območju so okrepili vojaško prisotnost, ranjene evakuirajo, je dodal Guterres.
Obsežna regija Severni Kivu je že dolgo prizorišče nasilja, vendar so se spopadi med vladnimi silami in oboroženimi milicami, pa tudi medetnični spopadi, letos znatno okrepili.
Žrtve nasilja so tudi civilisti. Od junija je bilo v regiji letos ubitih najmanj 526 civilistov, več kot tisoč so jih ugrabili, da bi dobili odkupnino, poročajo tudi o 11 skupinskih posilstvih, opozarja Human Rights Watch.
Združeni narodi ocenjujejo, da je več kot štiri milijone ljudi v DR Kongo notranje razseljenih, 922.000 pa jih je bilo v zadnjem letu prisiljeno zapustiti državo.