REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Kataloniji v znamenju razklanosti začetek predvolilne kampanje

V Kataloniji v znamenju razklanosti začetek predvolilne kampanjeFoto: Profimedia

V Kataloniji se danes po treh mesecih napetega političnega dogajanja začenja kampanja pred regionalnimi volitvami 21. decembra. Stranka, ki so naklonjene neodvisnosti te španske pokrajine, vanjo vstopajo razdeljene in, kot kažejo ankete, glede vprašanja nadaljnje poti Katalonije enako velja za njene prebivalce.

Volitve v Kataloniji je sklicala osrednja španska vlada v Madridu, potem ko je zaradi razglasitve neodvisnosti v regionalnem parlamentu 27. oktobra v skladu s posebnimi ukrepi prevzela nadzor v tej avtonomni pokrajini.

Tedanji predsednik regionalne vlade Carles Puigdemont se je s četverico ministrov zatekel v Bruselj pred sodnim pregonom, v okviru katerega je preostanek njegove nekdanje vladne ekipe pristal v španskem priporu. Proti vsem poteka preiskava zaradi obtožb upora, vstaje in zlorabe javnih sredstev, po novem pa jih bo šest lahko kampanjo spremljalo na prostosti.

Na zadnjih volitvah leta 2015 so neodvisnosti naklonjene politične sile s 47,8 odstotka osvojenih glasov v parlamentu uspele vladati z absolutno večino, saj je stranke, ki so nastopile na skupni listi, podpirala tudi skrajno leva stranka CUP.

Glede na zadnje ankete se jim tokrat obeta med 44 in 46 odstotkov glasov podpore in bi lahko tudi izgubile večino poslanskih sedežev. Kot je pokazala v ponedeljek objavljena raziskava madridskega inštituta CIS, bi tri liste strank osvojile 44,4 odstotkov glasov in s tem 66 ali 67 sedežev v 135-članskem parlamentu.

Za razliko od zadnjih volitev so tokrat neodvisnosti naklonjene stranke združene le okrog obsojanja "represije" Madrida, medtem ko imajo glede prihodnosti Katalonije različne poglede.

Glavni sili gibanja za neodvisnost - Katalonska republikanska levica (ERC) in Puigdemontova sredinska PDeCAT -, ki sta leta 2015 nastopali skupaj, sta tokrat kljub pozivom Puigdemonta k enotnemu nastopu druga drugi tekmici. CUP medtem obema očita, da se nista ostreje uprli prevzemu oblasti s strani Madrida in pozvali ljudi na ulice.

Ankete najboljši rezultat napovedujejo ERC na čelu z nekdanjim podpredsednikom katalonske vlade Oriolom Junqueras, ki ostaja v priporu. Na njihovi listi je tudi nekdanja predsednica parlamenta Carme Forcadell, ki je po plačilu varščine ne prostosti. Stranka ne postavlja določenega datuma morebitne dokončne odcepitve, češ da zaradi razkola v Kataloniji ta trenutno ni mogoča.

Puigdemont, ki je ustanovil lastno volilno listo Junts per Catalunya (Skupaj za Katalonijo), se po drugi strani ne odpoveduje ničemur in po pisanju katalonske tiskovne agencije vztraja, da gre pri volitvah za "drugi krog" oktobrskega referenduma o neodvisnosti. Kampanjo vodi kar iz Bruslja, kjer namerava ne glede na odločitev glede njegove izročitve Španiji ostati vsaj do volitev.

Na drugi strani pa stranke, ki so proti neodvisnosti Katalonije, računajo na visoko volilno udeležbo v upanju, da jim uspe premagati nasprotni blok. Anketa CIS napoveduje celo 90-odstotno podporo. Stranke za ohranitev enotnosti Španije naj bi osvojile 44,3 odstotka glasov in s tem 59 ali 60 sedežev. A tudi one bodo kampanjo vodile ločeno.

Liberalna stranka Ciudadanos, katalonska veja socialistične stranke in Ljudska stranka premierja Mariana Rajoya v določeni meri nagovarjajo iste volivce, niso pa se želele pred volitvami povezovati.

Analitiki, ki jih navaja francoska tiskovna agencija AFP, vidijo slabe možnosti za vlado tako enega kot drugega bloka. V trenutno okoliščinah bi lahko ključno vlogo odigrala stranka Catalunya en comu, ki sta jo skupaj oblikovala barcelonska županja Ada Colau in leva stranka Podem. Stranka je proti neodvisnosti, a se zavzema za zakonit referendum o tem vprašanju.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek