REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Papež v Daki pozval k odločnim ukrepom v krizi z Rohingi

Papež v Daki pozval k odločnim ukrepom v krizi z RohingiPapež Frančišek

Papež Frančišek je danes ob začetku obiska v Bangladešu pozval mednarodno skupnost k odločnim ukrepom v krizi z v Mjanmaru preganjano muslimansko manjšino Rohingya. Bangladeš je na srečanju s predstavniki oblasti, civilne družbe in diplomatskega zbora pohvalil, ker je sprejel Rohinge, ki so pribežali iz Mjanmara, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Mednarodna skupnost mora sprejeti odločne ukrepe za to hudo krizo. Ne gre le za prizadevanja za rešitev političnih vprašanj, ki so vodila v množičen beg ljudi, temveč tudi z nudenjem takojšnje gmotne pomoči Bangladešu, ki si prizadeva odgovoriti na najnujnejše potrebe ljudi," je poudaril papež v svojem govoru na srečanju v bangladeški prestolnici Daka.

Od konca avgusta je iz Mjanmara zbežalo okoli 620.000 pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya, ki jih budistična večina prebivalcev države sicer preganja že več desetletij.

A papež tudi v Bangladešu tako kot minule dni v Mjanmaru ni uporabil besede Rohingi, ampak je govoril o "beguncih iz države Rakhine". Iz te zvezne države v Mjanmaru namreč prihaja večina Rohingov.

Od konca avgusta je iz Mjanmara zbežalo okoli 620.000 pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya, ki jih budistična večina prebivalcev države sicer preganja že več desetletij. Povod za nasilje vojske in policije nad civilnim prebivalstvom je bil napad muslimanskih upornikov na varnostne sile.

"Nihče od nas ne bi smel spregledati težavnosti razmer, hudega človeškega trpljenja in tveganih pogojev, v katerih živi toliko naših bratov in sester, natrpanih v begunskih taboriščih," je še poudaril Frančišek.

Bangladeš je ena najrevnejših držav na svetu. Ima 165 milijonov prebivalcev, od tega je kakih 375.000 katoličanov.

Z manjšo skupino predstavnikov v Mjanmaru preganjane muslimanske manjšine se bo papež sešel v petek na medverskem srečanju v Daki. V Bangladešu naj bi obiskal tudi eno od ustanov matere Tereze ter daroval mašo, na kateri pričakujejo okoli 100.000 vernikov. Obisk v tej azijski državi bo Frančišek zaključil v soboto, ko se bo vrnil v Vatikan.

Bangladeš je ena najrevnejših držav na svetu. Ima 165 milijonov prebivalcev, od tega je kakih 375.000 katoličanov. Frančišek je po Janezu Pavlu II. drugi papež, ki je obiskal to državo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek