sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Novi dokumenti dokazujejo sodelovanje »demokratičnih« sil in ISIS-a v Siriji
Po razkritju evakuacije pripadnikov ISISa- iz Deir Ezorja so se pojavile tudi fotografije »premirja« in sporazuma med ISIS-om in pripadniki s strani ZDA in zahodnih sil podprte SDF v Siriji.
Medtem ko se večje operacije v Siriji počasi končujejo, teroristična ISIS pa predvsem zaradi napredovanja Sirske armade izgublja še zadnja oporišča prihaja na dan vse več dokazov o dosedanjem sodelovanju med ISIS-om ter vojaškimi silami, ki jih v Siriji podpirajo ZDA in njene zaveznice – in celo sodelovanje med ISIS in ZDA.
Tako se je pojavil tudi posnetek posebnega sporazuma, v katerem so se poveljniki Sirskih demokratičnih sil (SDF) in poveljniki ISIS-a dogovorili za skupno sodelovanje in prekinitev sovražnosti. Obe strani naj bi dosegli »premirje«, da bi se izognili medsebojnim spopadom v vzhodni Siriji. Še več, SDF naj bi celo pristala na to, da ne bo več napadala tudi tiste enote ISIS-a, ki so zapletene v spopade z silami, ki v sporazumu niso omenjene – gre pa seveda za enote sirske armade, ki se bori proti ISIS-u in počasi napreduje tudi na območju vzhodne Sirije, kjer se nahajajo pomembni strateški cilji in nahajališča nafte.
ISIS in SDF naj bi se dogovorili celo o vzpostavitvi posebnega komunikacijskega kanala in vojaške »koordinacijske sobe«, da bi se izognile medsebojnim spopadom. Obvezali sta se tudi, da bosta druga drugo obveščali o premikih vojaških enot ki su blizu linij razdvajanja obeh organizacij. Hkrati naj bi bil omogočen tudi civilni in ekonomski promet med območji pod nadzorom ISIS in SDF. Vse to si je mogoče prebrati tako v arabščini napisanem dokumentu kot njegovem prevodu v angleški jezik.
V SDF so medtem omenjeni dokument že zavrnili kot »lažen« in kot del »propagande« zoper njihovo paravojaško organizacijo. Vendar je težava podobnih zavrnitev tudi v tem, ker sodelovanja med ISIS in SDF ter celo ZDA ne dokazujejo samo dokumenti, pač pa tudi dejansko ravnanje na bojiščih v Siriji. Kot smo že poročali, je nedavno po poročanju iranske agencije FARS iz mesta Deir Ezor kar s helikopterji evakuirala visoke pripadnike ISIS-a. To mesto so nato zavzeli sirska vojska in z njo povezani borci.
Pri tem pa je, kot poroča iranska tiskovna agencija Fars, prišlo do na prvi pogled precej nenavadne situacije, saj je ameriška vojska iz mesta v posebni operaciji "helikopterske evakuacije" reševala poveljnike ISIS-a. Ameriški helikopterji naj bi med prodiranjem sirskih sil neprestano pristajali in vzletali v jugovzhodnem delu mesta, zato da bi "evakuirali višje poveljnike ISIS-a iz regije." Več virov naj bi potrdilo, da je do evakuacije prišlo, še predno se je začela ofenziva, v kateri so nato pripadniki sirske vojske tudi osvobodili še to sirsko mesto.
"Ameriški vojaški helikopterji so naprej manevrirali nad kmetijo v regiji Al Majden. Potem so letala izvedla napad, slišale so se eksplozije, poskusili smo se skriti, nato pa smo videli več ameriških helikopterjev. Na terenu so bili tuji poveljniki ISIS-a, ki so čakali blizu svojih poveljniških mest. Helikopterji so jih nato odpeljali ven iz Majdena," je za agencijo dejal lokalni pastir Muhamed Avad Husein, ki je bil samo eden od očividcev omenjene evakuacije.
Teroristično organizacijo ISIS pa ga je ob podpori ZDA zelo dolgo tudi financirala in opremljala Savdska Arabija. Zmaga enot sirskega predsednika Bašarja Asada ob pomoči Rusije in Irana v Siriji je na Bližnjem vzhodu okrepila vpliv Irana, ki lahko računa tudi na podporo vlade v Bagdadu, to pa v predvsem Savdski Arabiji vidijo kot največjo nevarnost za "regionalno stabilnost" - v resnici pa za svoj vpliv v regiji.
Savdska Arabija je zaradi menda pretiranega iranskega vpliva pred tremi leti že intervenirala v državljansko vojno v Jemnu, kjer je situacija še zmeraj povsem izven nadzora in kjer neprestano bombardiranje države s strani savskih sil dan za dnem povzroča nova razdejanja. V zadnjem času pa so se zelo zaostrili tudi odnosi med Libanonom in Savdsko Arabijo. Istočasno se tudi Katar že pol leta nahaja v svojevrstni izolaciji in pod pritiskom Savdske Arabije zaradi svoje menda do Irana preveč tolerantne politike. Ob vsem tem se na Bližnjem vzhodu oblikujejo tudi zelo nenavadna zavezništva, na primer med Izraelom in Savdsko Arabijo, zato tudi sodelovanje med SDF-om in ISIS-om ni povsem nepričakovano.