nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Domnevnega organizatorja napada na konzulat ZDA v Bengaziju porota spoznala za krivega
Ameriška zvezna porota je v torek 46-letnega Libijca Ahmeda Abuja Katalo spoznala za krivega štirih od 18 točk obtožnice v povezavi z napadom na konzulat ZDA v libijskem Bengaziju leta 2012, ki je zahteval tudi življenje ameriškega veleposlanika Christopherja Stevensa. Ob izreku kazni mu grozi dosmrtni zapor.
Katalo so po izdaji libijskega nasprotnika, ki je dobil za nagrado sedem milijonov dolarjev, ujeli pripadniki posebnih enot ZDA in ga pripeljali v ZDA na sojenje. Neposrednega dokaza za njegovo udeležbo v napadu ni bilo, pa tudi posredni dokazi so bili zelo majavi, na kar so opozorili odvetniki obtoženega.
Tožilci so predstavili le tri priče iz Libije, za katere so odvetniki ugotovili, da so sovražniki Katale in se ga želijo znebiti. Kmalu potem, ko so oboroženci napadli in zažgali poslopje konzulata, so napadli še bližnjo vohunsko bazo Cie, kjer sta bila ubita dva ameriška plačanca. Telefonski podatki, ki jih je predstavilo tožilstvo dokazujejo, da je bil Katala v času tega napada doma.
Nobenega dokaza prav tako ni bilo, da bi sodeloval v napadu na konzulat in porotniki ga niso mogli obtožiti umora. Tožilci so zaradi pomanjkanja dokazov zaigrali na domoljubna čustva porotnikov, podaljševali čustvene izpovedi preživelih Američanov, kako grozno je bilo med napadom, prikazali posnetke islamskih skrajnežev, ki zažigajo in teptajo ameriško zastavo, na katerih Katale ni bilo, in podobno.
Primer Bengazi je v ZDA bolj kot ne političen problem, saj so republikanci najprej poskušali s tem leta 2012 preprečiti ponovno izvolitev predsednika Baracka Obame, nato pa štiri leta kasneje uporabili isti material proti Hillary Clinton, ki je bila v času napada državna sekretarka. Očitali so ji oziroma ji še vedno očitajo, da ni poskrbela za varnost.