petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Cerar: Izkoristiti moramo lasten potencial za rast
V Sloveniji imamo lasten potencial za rast, ki ga je treba izkoristiti, je v nagovoru udeležencev 12. gospodarskega vrha na Brdu pri Kranju izpostavil primer Miro Cerar. Sodelujoči sicer tokrat v ospredje postavljajo razvojno partnerstvo, na vrhu pa bodo oblikovali ključne korake za dobrobit treh generacij državljanov.
Cerar je vesel, da se intenzivno iščejo rešitve tudi na ravni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), še posebej v sodelovanju s socialnimi partnerji. Brez socialnega dialoga namreč ni mogoče uresničiti zastavljenih ambicioznih ciljev, ki so po njegovem mnenju pravi.
Tudi sam vidi Slovenijo v prihodnosti kot državo z uspešnim gospodarskim razvojem, državo, v kateri mora biti temeljna vrednota visoka kakovost življenja.
Kot je povedal predsednik vlade, so se v zadnjem proračunskem ciklu odločili, da bodo dali posebne prioritete varnosti, zdravju, infrastrukturi in znanosti. Zlasti zadnji dve imata pomembne multiplikativne učinke, ki prispevajo h gospodarski rasti. V pripravi pa so tudi ukrepi glede demografske situacije, je naštel.
Prepričan je, da imamo v Sloveniji lasten potencial za rast. "Izkoristiti moramo tradicionalno znanje in izkušnje ljudi, naše naravne danosti, geostrateški položaj, obstoječo infrastrukturo in njeno nadgradnjo. Izkoristiti moramo možnost, da povečamo produktivnost," je izpostavil.
Dejal je tudi, da je treba nadaljevati mednarodno sodelovanje na področju investicij, nadaljevati energetske sanacije stavb in se modernizirati na področju digitalizacije. Treba je biti v koraku s svetom in biti celo na prvih mestih, kjer je to mogoče.
"Sem optimističen, verjamem v našo skupno prihodnost. Želim pa si še več sodelovanja in optimizma. Vse pa mora biti namenjeno človeku in ne samemu sebi, ne le bogatenju in projektom kot takim, temveč višji kakovosti bivanja," je sklenil premier.
Na podlagi dobrih rezultatov optimistično v prihodnost zre tudi predsednik GZS Boštjan Gorjup. Predstavil je ključne cilje dokumenta o razvojnem partnerstvu 2018-2025 in poudaril, da je razvojno partnerstvo pomembno zato, ker je treba do leta 2025 ujeti bolj razvite članice EU, naslednjo gospodarsko krizo pa moramo po njegovih besedah dočakati bolje pripravljeni.
Nastavki so po njegovi oceni odlični, izvoz dosega okoli 35 milijard evrov, imamo dobro gospodarsko rast, brezposelnost pa se ob tem zmanjšuje. "Rezultati so dobri in smo lahko optimistični glede prihodnosti," je dejal.
Za doseganje še boljših rezultatov je po mnenju Gorjupa ključni vzvod povečanje naložb v raziskave in razvoj. Tako bomo lahko dvignili dodano vrednost na zaposlenega in povečali izvoz, kar bo prineslo tudi bistveno višji bruto domači proizvod.
Vizija razvoja gospodarstva do leta 2025 sicer predvideva, da bi se dodana vrednost na zaposlenega dvignila s sedanjih 42.000 na 60.000 evrov, izvoz pa na 50 milijard evrov. "Cilji so na pogled ambiciozni, a uresničljivi," je dejal Gorjup in dodal, da bo poleg dviga naložb v raziskave in razvoj treba zagotoviti tudi kakovostne kadre in ugodnejše delovno okolje, predvsem za visoko kakovostne kadre, s čimer bi preprečili beg možganov.
Pri mladih je po njegovi oceni ključno kakovostno izobraževanje, več kadrovskih štipendij in krajši čas študija, pri delovno aktivnih, ki so čedalje bolj obremenjeni, ciljajo na večjo bruto plačo, ki bo višja od inflacije in hkrati nižja od rasti produktivnosti dela.
Prav tako moramo po oceni prvega moža GZS delo prilagoditi starejšim, ki jih bo čedalje več. V viziji so na GZS zapisali, da bi bilo vsaj 50 odstotkov starejših do leta 2025 delovno aktivnih. Kot je sklenil Gorjup, želijo na zbornici s predlogi pripomoči k socialnemu dialogu, katerega cilj je hitrejši gospodarski razvoj.
Udeleženci vrha so se po uvodnih nagovorih posvetili oblikovanju ključnih korakov za, kot so zapisali na GZS, dobrobit treh generacij državljanov. Po razpravah bodo na vrhu predstavili ključne komentarje iz diskusije, sledile pa bodo zaključne besede prvakov političnih strank. Zbrane bodo nagovorili tudi predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, zaključke večera in nadaljnje aktivnosti pa bo predstavila generalna direktorica GZS Sonja Šmuc.