nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Začasna predsednica Slovenije Arja Ela: Želim si živeti v državi, ki je prijazna do vseh
Na današnji svetovni dan otroka so tudi najvišje politične funkcije v državi prevzeli otroci. Začasna predsednica republike Arja Ela Hvala je po prevzemu vloge od Boruta Pahorja poudarila, da si želi živeti v državi, ki je prijazna do vseh. Pahor, ki je mlade funkcionarje gostil v svoji palači, se je zavezal, da jim bo tudi v prihodnje prisluhnil.
Pahor, ki je vodenje države za en dan simbolično predal mladi ambasadorki Unicefa, je na osrednji novinarski konferenci ob današnjem dnevu otroka pojasnil, da sta imela z začasno predsednico republike "osupljiv pogovor". "Zdela se mi je zelo zrela, z zelo jasnimi stališči glede zelo zahtevnih vprašanj," je dejal in dodal, da se je marsičesa naučil.
Podatek iz raziskave, ki mu jo je predstavila, da se dve tretjini otrok bojita vojne, po Pahorjevih besedah zavezuje svetovne voditelje, da storijo vse, da bo imela generacija današnjih mladih mir in varnost. Če bo to, bomo lahko reševali tudi druge probleme, je prepričan. V zvezi s podatkom, da samo sedem odstotkov vprašanih meni, da državni politiki upoštevajo mnenje otrok, pa je Pahor pojasnil, da je v svoji palači velikokrat gostil mlade in da je v svojem mandatu obiskal veliko šol, ter dodal, da bo tako tudi v prihodnje.
Sedmošolka Arja Ela Hvala, ki je to zavezo sprejela, je med drugim dejala, da je iz pogovora s Pahorjem spoznala, "kako je prijazen in kako hoče pomagati otrokom". Kot je poudarila, si želi živeti v državi, ki je prijazna do vseh, tako do otrok kot do njihovih staršev in starih staršev, želi si tudi, da je v državi poskrbljeno za izobraževanje in zdravstvo.
Vlogo predsednika DZ Milana Brgleza je prevzela 11-letna Izabela Škornik. "Želimo si, da bo tudi naš glas slišan in da bodo politiki, ko bodo sprejemali pomembne odločitve, poslušali tudi nas, otroke," je dejala. Po njenih besedah je Brglez sprejel zavezo, da bo še naprej zagovornik otrok in bo pomagal pri ustanovitvi parlamentarne nadstrankarske skupine, ki bo delovala v korist otrok.
Začasna predsednica vlade Dora Pestotnik Stres pa je skupaj z Mirom Cerarjem iskala rešitve za različne probleme, tudi vključenosti otrok pri vodenju države. Tako bi denimo lahko imeli otroškega ministra, ki bi se zavzemal za pravice otrok, ter oddajo in časopis, ki bi govorila o otrokovih pravicah, je dejala. S Cerarjem sta sprejela pomembno zavezo, da bosta še naprej delovala v prid otrokom in v smeri uresničitve agende 2030, da se v Sloveniji razpolovi stopnja otrok, ki živijo pod pragom revščine.
Podobno zavezo sta sprejela tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak in Lovro Gliha, ki je stopil v njene čevlje. "Ministrica je bila super, zelo sva se razumela in zdaj še bolj cenim delo, ki ga opravlja," je dejal Gliha v izjavi za medije.
Tit Šenk, ki je poleg vloge direktorja Unicefa Slovenije prevzel tudi vlogo ministra za izobraževanje, znanost in šport, pa se je kot minister zavzel za manj domačih nalog v šoli in manj stresa pri ocenah v šoli.
Mladi so na današnji dan na pobudo Unicefa pomembne vloge prevzeli po vsem svetu, v Sloveniji so se prelevili v vodilne državne politike in župane, prevzeli vodenje nekaterih podjetij, kulturnih ustanov in šol, vodili bodo tudi informativne oddaje. Začasnega ravnatelja, pet in pol let starega Domna, je dobil tudi Vrtec Trnovo. Kot je odločil mladi ravnatelj, bodo gradili nov vrtec, v katerem bo veliko različnih igrač.
Glavni namen te svetovne Unicefove akcije je opozoriti, da mora biti glas otrok slišan in upoštevan. Stališča in želje otrok, na katera so opozarjali tudi danes, izhajajo tudi iz raziskave Mediane o zadovoljstvu otrok z življenjem in odraščanjem v Sloveniji, ki jo je na osrednji novinarski konferenci predstavil mladi ambasador Unicefa Aleš Gerjevič, ki se je prelevil v direktorja Mediane. Raziskava kaže, da je s svojim življenjem zadovoljnih 70 odstotkov otrok v Sloveniji.