četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Trump zadovoljen s svojo azijsko turnejo
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo vzbudil zanimanje ameriških medijev z najavo, da bo podal pomembno izjavo, vendar jih je na koncu pustil razočarane, saj je le opisal svojo pravkar končano azijsko turnejo in ponovil znane informacije, med drugim to, kako velika in uspešna je bila.
Trump ni bil zadovoljen s poročanjem ameriških medijev oziroma komentatorjev o azijski turneji, še posebej pa je napadel časopis New York Times, katerega kolumnist Thomas Friedman je izrazil mnenje, da bi lahko Kitajci Trumpu prodali tudi Brooklynski most, če bi hoteli, saj so ga povsem omrežili z veličastnim sprejemom. Trump je v tvitu časnik označil za "zgubo".
Podobno kot Friedman so tudi drugi komentatorji, ki niso na Trumpovi strani, ocenjevali, da so azijski gostitelji Trumpu predvsem laskali in mu pihali na dušo, zaradi česar se je vrnil zadovoljen. Bela hiša sicer poudarja, da je na Kitajskem sklenil dogovore o "potencialno" 250 milijard dolarjev vrednih poslih, podobno tudi posle o vlaganjih Južne Koreje v ZDA, kitajskega kolega Xi Jinpinga pa naj bi prepričal v potrebo po skupni odločni fronti proti Severni Koreji.
Ameriški mediji se s Trumpovo "zgodovinsko" azijsko turnejo niso preveč ukvarjali, ampak so spremljali strelske pokole, prepire okrog davčne reforme v kongresu, težave kongresnih republikancev zaradi možnosti prihoda Roya Moora iz Alabame v senat. Nekdanjega predsednika vrhovnega sodišča Alabame namreč nekaj žensk obtožuje, da jih je zalezoval, ko so bile še najstnice, sam pa državni tožilec v 30. letih.
Nadaljevalo se je tudi poročanje o poteku preiskave ruskega vpletanja v lanske ameriške volitve, čemur želijo kongresni republikanci na pobudo Trumpa dodati preiskavo lanskoletne demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton, ker je State Department v času njenega vodstva potrdil prodajo kanadskega podjetja za proizvodnjo urana Rusom. Ta afera se nekako ne prime niti docela na televiziji Fox News in tudi ameriški pravosodni minister Jeff Sessions je priznal, da ni dovolj razlogov za uvedbo preiskave.
Trump je pojasnil, da ZDA prej pač niso imele takšnega predsednika, kot ga imajo danes, ki bo Ameriko kmalu spet naredil veliko. Prejšnji predsedniki niso znali zaščititi interesov Amerike in ameriških delavcev, sedaj pa bo vse drugače, ker Trump na vsaki poti v tujino dela na napredovanju teh interesov.
Razložil je, da je imela njegova azijska turneja tri cilje. Najprej združiti svet proti jedrski nadlogi režima Severne Koreje, kjer so vse opcije še vedno na mizi, nato napredovati ameriške interese v azijski regiji ter napredovati pošteno in recipročno trgovino.
"Poštena in recipročna trgovina. Zelo pomembno," je dejal Trump in po lastnih besedah je vse tri cilje dosegel. Med napornim branjem besedila mu je začelo zmanjkovati glasu in je iskal vodo, ki je ni našel, vendar so mu priskočili na pomoč novinarji z opozorilom, da je steklenica na desni. Trump je nagnil, prisotnim pa ni ušlo, da je med poudarjanjem Amerike na prvem mestu pil uvoženo vodo s Fidžija.
Na koncu je zatrdil, da se je Amerika vrnila, se zahvalil za pozornost in med vzkliki vprašanj, ali naj Roy Moore odstopi od senatne kandidature, z besedami "hvala vam", odkorakal iz dvorane.
Po poročanju televizije CNN Trump čaka, da se bo glede Moora odločil konservativni voditelj televizije Fox New Sean Hannity, ki ga je uvodoma branil pred očitki žensk, sedaj pa mu je podal ultimat, naj poda boljšo samoobrambo ali ostane brez podpore.
Moore grozi s tožbami medijem in zanika obtožbe, vendar tako neprepričljivo, da mu ne zaupa povsem niti Hannity, ki je Trumpov priljubljen komentator, saj predsednika redno hvali in napada njegove kritike.