sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Ameriška obveščevalna skupnost zaskrbljena zaradi Trumpovega odnosa do Putina
Nekdanji vodje ameriške obveščevalne agencije Cia in tudi kongresniki so v nedeljo izražali globoko zaskrbljenost nad sobotnimi izjavami predsednika Donalda Trumpa glede ruskega vpletanja v ameriške volitve. Trump je v nedeljo sicer nekoliko omilil svoje izjave.
Trump je v soboto novinarjem dejal, da je govoril s Putinom, ki mu je znova zagotovil, da se ni vpletal v ameriške volitve. "Resnično verjamem, da tako misli in menim, da je resnično zelo užaljen," je med drugim dejal Trump in ponovno obtožil demokrate, da iščejo izgovore za poraz na lanskih predsedniških volitvah.
Ameriški obveščevalci so januarja letos ocenili, da se je Rusija po naročilu predsednika Putina vpletala v ameriške volitve z vdori v računalnike in dezinformacijami, z namenom škodovati demokratki Hillary Clinton in pomagati republikancu Trumpu.
S tem se med drugim strinja tudi Mike Pompeo, ki ga je Trump postavil na položaj direktorja Cie. Pompeo je po Trumpovih izjavah sporočil, da stoji za januarsko oceno obveščevalne skupnosti glede ruskega vpletanja v volitve.
Republikanski senator John McCain je dejal, da Putinu ameriški interesi niso pri srcu. Kdor temu verjame, po njegovem ni le naiven, temveč ogroža nacionalno varnost. McCain je dodal, da dejstvo, da Trump bolj verjame zaupanje besedam polkovnika KGB kot ameriškim obveščevalcem, ni v skladu z njegovim sloganom Najprej Amerika.
Drugi republikanci so bili večinoma tiho, demokrati pa so se po pričakovanjih odzvali ogorčeno. Vodilni demokrat v senatnem odboru za obveščevalne dejavnosti Mark Warner je dejal, da je ostal brez besed.
Trump je v nedeljo v Vietnamu pojasnjeval svoje izjave, pred tem pa je stresel jezo na kritike, kot sta nekdanji direktor Cie John Brennan in nekdanji nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti James Clapper, ki ju je skupaj z nekdanjim direktorjem FBI Jamesom Comeyjem označil za politikante.
"Glede na vir kritike si to jemljem v čast," je odgovoril Brennan. "Januarsko poročilo so pisali profesionalci in ne jaz ali Clapper ali Comey. Trump s svojimi izjavami jemlje legitimnost lastnim obveščevalcem," je dejal Brennan.
Nekdanji direktor Cie Michael Hayden je bil tako presenečen, da je najprej poklical na Cio, ali januarska ocena še velja. "To je napad na javne uradnike, ki so profesionalci. Predsednik pozablja, da se tudi ljudje, ki jih je postavil na vodilne položaje, strinjajo s tako imenovanimi politikanti," je sporočil Hayden in dodal, da se bodo sedaj obveščevalci spraševali, ali se sploh splača resno delati.
Nekdanji vršilec dolžnosti Cie Mike Morell pa meni, da je Trump nasedel nekdanjemu obveščevalcu Putinu, ki je izurjen lažnivec in manipulator. "To je korak nazaj v odnosih med predsednikom in njegovimi obveščevalci," je povedal Morell.
Trump je potem v nedeljo v Vietnamu pojasnil, da je povedal le to, da mu je Putin povedal, da se ni vpletal v volitve in mu verjame, da res tako misli. Glede tega ali verjame temu kar Putin pravi, pa je Trump dejal, da je na strani ameriških agencij, še posebej pod sedanjim vodstvom.
Vodilni demokrat v odboru za obveščevalne dejavnosti predstavniškega doma kongresa Adam Schiff meni, da Trump razume, da so Rusi posredovali v volitvah s krajo in objavo elektronske pošte nasprotnice, kar je med kampanjo s pridom izkoristil.
Brennan je dejal, da je ruska grožnja ZDA zaradi vpletanja v volitve več kot očitna in zanikanje ni le presunljivo ampak ogroža državo. Trump naj bi Putinu pogledal skozi prste, ker mu ruski predsednik laska ali pa se ga boji, ali pa je naiven ali enostavno ignorantski.
Za Clapperja pa je jasno, da Rusija očitno preigrava Trumpa, kar naj bi veljalo tudi za Kitajsko. To naj bi bilo nevarno samo po sebi in zato, ker bodo vzoru Rusije in Kitajske verjetno sledile tudi druge države.