sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Trump v Vietnamu tudi o Rusiji in Severni Koreji
Ameriški predsednik Donald Trump je bil danes na uradnem obisku v Hanoiju, kjer je vietnamskemu kolegu Tran Dai Quangu ponudil pomoč pri reševanju spora s Kitajsko o Južnokitajskem morju. Sicer pa je Trump objavil niz tvitov, predvsem o odnosih s Severno Korejo in Rusijo. Popoldne je iz Vietnama prispel v Manilo, zadnjo postajo azijske turneje.
Trump je z vietnamskim predsednikom govoril predvsem o gospodarskih odnosih med državama, ki sta ob njegovem obisku sklenili vrsto sporazumov s področja energetike in transporta. Obenem je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP pri Tranu iskal podporo v prizadevanjih za omejitev severnokorejskih jedrskih ambicij. To je bila tudi ena od osrednjih tem njegove azijske turneje, ki jo bo sklenil z obiskom na Filipinih.
V nizu tvitov pred obiskom v Hanoiju se je sicer Trump danes med drugim vprašal, zakaj bi ga severnokorejski voditelj Kim Jong Un označil za starega, če pa ga on sam "NIKOLI ne bi označil za majhnega in debelega". "Oh, no, tako zelo se trudim biti njegov prijatelj - in morda se bo nekega dne to zgodilo!" je dodal sarkastično. Kasneje je na novinarski konferenci vztrajal, da se ni šalil o možnosti, da bi nekoč s Kimom, ki ga je še prejšnji teden označil za sprijenega diktatorja, postala prijatelja. "Zagotovo je to možnost. Če bi se to zgodilo, bi bilo dobro," je dejal novinarjem.
V enem od tvitov je ameriški predsednik sporočil, da se je kitajski predsednik Xi Jinping strinjal o potrebi po okrepitvi sankcij proti Pjongjangu. "Predsednik Xi je dejal, da bo okrepil sankcije proti Severni Koreji. Dejal, da želi njihovo denuklearizacijo. Napredujemo," je zapisal.
Prav tako je v tvitih Trump "sovražnike in norce", ki postavljajo pod vprašaj njegova prizadevanja za izboljšanje odnosov z Rusijo, opozoril, da želi rešiti situacijo v Severni Koreji, Siriji in Ukrajini ter problem terorizma, "in Rusija lahko zelo pomaga" pri tem.
Glede vmešavanje Moskve v ameriške volitve pa je dejal, da zaupa ameriškim obveščevalcem, a dodal, da mu je ruski predsednik Vladimir Putin večkrat zatrdil, da vmešavanja ni bilo. "Resnično verjamem, da ko mi to govori, tako tudi misli," je dejal Trump novinarjem na krovu predsedniškega letala med potjo iz Da Nanga, kjer se je udeležil vrha Foruma za azijsko-pacifiško sodelovanje (Apec), v Hanoi.
Popoldne je ameriški predsednik dopotoval še v filipinsko prestolnico Manila, kjer se bo drevi udeležil večerje v počastitev 50-letnice Združenja držav jugovzhodne Azije (Asean). Manila bo sicer od ponedeljka gostila vrh tega združenja, ki obsega deset držav, na njem pa bodo uradno proslavili 40 let odnosov med Aseanom in ZDA.
Prihod Trumpa v Manilo so pospremile demonstracije več sto protestnikov, ki so se sprehodili mimo močno zastraženega prizorišča vrha in ameriškega veleposlaništva, a so jih ustavili policisti. Po navedbah AFP je bilo več kot 20 protestnikov ranjenih, ko je policija posredovala z vodnimi topovi.
"Protesti so upravičeni, Trump je sovražnik ljudstva," je ob tem v sporočilu zapisala levičarska skupina Bayan ter protestirala proti "državnemu fašizmu" nad protestniki.