petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Pred državnozborskim odborom za finance paket davčnih zakonov
Odbor DZ za finance se bo danes seznanil s paketom davčnih zakonov, s katerim se nadaljuje prestrukturiranje davčnega sistema, predvsem v smeri povečanja konkurenčnosti slovenskega poslovnega okolja. Med poglavitnimi rešitvami so tokrat ukrepi za zajezitev zlorab pri t.i. normirancih. Novosti naj bi bile uveljavljene s 1. januarjem.
Spremembe v sistemu normiranih odhodkov iz dejavnosti vsebujeta predloga novel zakonov o dohodnini in o davku od dohodkov pravnih oseb. Čeprav je imelo finančno ministrstvo najprej drugačne načrte, bodo normiranci še vedno obdavčeni po cedularni stopnji v višini 20 odstotkov.
Se pa s predlaganima novelama zakonov vzpostavljajo mehanizmi za omejitev možnosti zlorab v sistemu normiranih odhodkov iz dejavnosti. Po novem se bodo prihodki povezanih oseb seštevali, kar je pomembno za zavezance z več podjetji, pogoj za obvezen izstop iz sistema normiranstva pa se bo prenovil - nastopil bo, ko bo zavezanec v dveh zaporednih letih presegel skupaj 300.000 evrov prihodkov.
Z novelo zakona o dohodnini se poleg tega razbremenjuje davčna obremenitev zaposlenih, ki jih slovenska podjetja želijo napotiti na delo v tujino, kot tudi tujcev, ki jih želijo v svoje vrste dobiti slovenska podjetja. S tem namenom se uvaja posebna shema, ki prinaša nove rešitve za obe vrsti napotenih delavcev.
S predlogom novele zakona o dohodnini se odpravlja tudi stopničavost dodatne splošne olajšave. S tem želi vlada preprečiti primere, ko delavec zaradi enega dodatnega evra dohodka prejme nižji neto prihodek, kot pa če tega dodatnega evra ne bi zaslužil, je ob sprejemu paketa na vladi pojasnila finančna ministrica Mateja Vraničar Erman.
Med bistvenimi novostmi predloga novele zakona o davčnem postopku je možnost plačevanja brez provizije pri upravnih in državnih organih. V paketu pa je še predlog novele zakona o davčnem potrjevanju računov, ki bo omogočil, da se vezane knjige računov ne bodo ukinile z iztekom leta 2017, kot je določeno zdaj.