sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Zločin in kazen v Emiratih: tri mesece ječe zaradi dotika v prenapolnjenem baru
Medtem ko se prav v tem trenutku na mednarodnih televizijskih postajah predvajajo reklame o čudovitem delovnem okolju in prekrasnih razmerah v Dubaju pa je realnost, še posebej za "zahodnjake" v glavnem mestu Združenih arabskih emiratov (UAE), tesni zaveznici Savdske Arabije, pogosto lahko zelo drugačna. To kaže tudi usoda Škota, ki je bil kaznovan s tremi meseci zapora zgolj zato, ker se je v baru po nesreči dotaknil kolka drugega moža, ki je to razumel kot napad na svoje dostojanstvo.
Omenjeni Škot Jamie Harron, sicer državljan Velike Britanije in po poklicu električar, je bil aretiran julija letos. "Incident" se je zgodil v prenapolnjenem baru. Jamie Harron se je drugega moža dotaknil zato, da mu ne bi polil pijače, ki jo je nosil skozi množico ljudi. Pijačo je namreč nosil v roki, drugo roko pa je imel iztegnjeno naprej, ko se je premikal skozi prenapolnjen bar, ker ga je bilo strah, da se bo kdo zaletel vanj in mu polil pijačo. Boka drugega moža se je tako dotaknil le zato, da se oba ne bi zaletela.
Sedemindvajsetletni električar je sicer delal v Afganistanu, v Dubaju pa se je ustavil samo za dva dni, med potovanjem. Kljub temu je bil takoj aretiran zaradi "nespodobnosti na javnem mestu". Zaradi aretacije je nato izgubil še delo, zagrozili pa so mu tudi s tremi leti zapora. Njegovi podporniki in prijatelji so na socialnih omrežjih takoj organizirali skupino "Zaprt v Dubaju" (Detained in Dubai - DiD) in javnost obvestili, da je bil Jamie Harron kljub javnim protestom zaradi krutega kaznovanja Jamiea Harrona v nedeljo res obsojen na trimesečno zaporno kazen, na katero pa se bo njegov odvetnik še pritožil. Po navedbah skupine je zaprti Jamie Harron "jezen, razočaran in s strahom pričakuje, kaj se bo zgodilo sedaj." Trenutno sicer ni več priprt, vendar je bil "v odsotnosti" medtem že kaznovan še enkrat, zaradi "pitja alkohola in nespodobne kretnje" med samim "incidentom" julija in zato ker se ni pojavil pred sodiščem. Sodišče ga je zaradi teh prekrškov kaznovalo z dodatnim mesecem dni zapora.
Zaprti Škot zaradi vsega tega zelo trpi, enako pa tudi njegova družina. "Njegova družina ga ni mogla obiskati, saj so bili sami člani družine v nevarnosti, da bi bili aretirani na podlagi zakonodaje o kibernetskih kaznivih dejanjih, ki veljajo v Združenih arabskih emiratih in prepovedujejo kritiziranje vlade," so pojasnili v podporni skupini, ki si prizadeva za osvoboditev priprtega Škota.
Jamie namerava pravno bitko nadaljevati po vrnitvi v domovino, saj pravice v Združenih arabskih emiratih očitno ne bo dočakal. Čuti se tudi "izdanega in izkoriščenega s strani sistema, v katerem niso preiskali navedb ključne priče, ki je pričala v njegovo korist in so ga celo zavajali, da bo ta primer zavržen."Britanska vlada si prizadeva za rešitev tega problema in priprtemu nudi konzularno pomoč. Ta primer nazorno kaže, s kakšnimi nevarnostmi se srečujejo tujci v Združenih arabskih emiratih, ki sicer istočasno vlaga ogromna sredstva v vesoljske tehnologije in celo v Evropi na veliko investira, hkrati pa ne zagotavlja spoštovanja najbolj temeljnih človekovih pravic obiskovalcem svoje lastne države.