torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Ameriški predsednik napovedal "zatišje pred viharjem"
Ameriški predsednik Donald Trump se pripravlja na sprejem nekaj večjih zunanjepolitičnih odločitev. Za zdaj se zdi najverjetneje, da bo do 15. oktobra šeststranski sporazum z Iranom razglasil za nasprotnega ameriškim interesom, morda pa se obeta tudi kakšno nadaljevanje severnokorejske krize.
Ameriški predsednik se pripravlja na sprejem neka večjih zunanjepolitičnih odločitev. Za kaj točno naj bi šlo v tem trenutku ni jasno. Desetega oktobra se na primer v Severni Koreji pripravlja še ena izstrelitev severnokorejske rakete dolgega dosega, ki naj bi bila sposobna doseči - po izračunih, ki so jih v Severni Koreji dali Rusiji in Kitajski - zahodno obalo ZDA. ob tem pa ima predsednik ZDA odprtih še celo vrsto za sedaj zgolj "verbalnih front" z različnimi državami sveta.
"Zatišje pred viharjem"
Vendar pa je Trump na svoj poseben način že poskrbel za veliko zanimanje javnosti za svoje odločitve. Ob srečanju na posebnem kosilu z najvišjimi poveljniki ameriške vojske in njihovimi soprogami v Beli hiši je namreč od prisotnih novinarjev, ki so se v Beli hiši zbrali ob koncu kosila, zahteval, da naj posnamejo skupinsko fotografijo njega samega, soproge Melanie in vojaškega vrha s soprogami.
Nato so novinarje pripeljali v veliko sobo za kosila. Pripravili so fotoaparate in naredili skupinske slike nasmejanega predsednika z vojaškim vrhom in njihovimi soprogam. Nato je Trump prikimal novinarjem v sobi in jih vprašal: "Fantje, ali veste, kaj ta slika predstavlja? Mogoče bi lahko rekli, da predstavlja zatišje pred viharjem," je dejal Donald Trump. "Za kakšen vihar gre?" je vprašal eden od novinarjev. "ISIS? Severno Korejo? Iran?" Predsednik ZDA na to ni odgovoril. "Boste že videli," je skrivnostno odgovoril in pomežiknil novinarjem.
Če je šlo samo za potegavščino ali za kaj drugega bo verjetno jasno že kmalu. Je pa res, da je vsaj po pisanju Washington Posta Donald Trump očitno že sprejel pomembno odločitev glede Irana, ki bi lahko uničila šeststranski jedrski sporazum s to državo in kmalu zatem privedla do še ene vojne ZDA na Bližnjem vzhodu. Tokrat z Iranom.
Trump namreč namerava naslednji teden - po napovedi virov iz Bele hiše - razglasiti, da šeststranski sporazum velikih sil z Iranom "ni v ameriškem nacionalnem interesu." V skladu z ameriško zakonodajo mora namreč ameriški predsednik vsakih 90 dni potrditi, da se Iran res drži podpisanih mednarodnih obveznosti, ki vključujejo demontažo jedrskih centrifug, predajo jedrskega materiala in podobno.
Iran se drži črke sporazuma, vendar je obtožen kršitve "duha sporazuma"
Pri tem vse ameriške obveščevalne službe in celo ameriški obrambni in zunanji minister potrjujeta - v sozvočju z mednarodno atomsko agencijo IAEA - da se Iran res drži dogovora. Vendar je Donald Trump, tudi z veliko podporo držav, kot so Izrael in Savdska Arabija, v javnosti že doslej večkrat izpodbijal omenjeni sporazum kot "najslabši sporazum v ameriški zgodovini."
Kot razlog za de facto enostransko prekinitev tega sporazuma s strani ZDA pa ameriški predsednik navaja dejstvo, da se Iran ne drži "duha sporazuma", v kar ameriški predsednik vključuje iranske raketne poskuse, domnevno podporo terorizmu in podobno - kar seveda ni nikjer zapisano kot del iranskega jedrskega sporazuma. Povedano drugače - "duh sporazuma" je raztegljiva kategorija, ki se lahko oblikuje po volji tistega, ki obtožuje. "Duh sporazuma" je kriterij, ki pri ocenjevanju uresničevanja mednarodnih pogodb nima prav nobenega pomena - vendar ga ameriški predsednik kljub temu uporablja.
Če se bo Trump res odločil za ta korak, bo imel ameriški kongres 60 dni časa, da se odloči o novih sankcijah Iranu. To pa bi za Iran seveda lahko pomenilo dokaz, da so ZDA "materialno kršile" sporazum z njimi in še huje, celo resolucijo VS OZN, s katero je bil sporazum potrjen. Kar bi Iranu dalo možnost, da odstopi od sporazuma, saj bi v tem primeru ZDA kot ena od članic VS OZN morale "samo sebe" prisiliti v spoštovanje sporazuma, kar se seveda ne bo zgodilo. Ob tem ZDA že sedaj Iranu ne omogočajo poslovanja v ZDA, izvoza letal Boeing in podobno, kar pomeni da že sedaj kršijo sporazum z Iranom. Trumpova nova odločitev, da "decertificira" šeststranski sporazum z Iranom pa bi lahko odprla novo pot za to, da se Iran vrne na pot izdelave jedrskega orožja, od česar je tudi zaradi naporov administracije prejšnjega predsednika ZDA Baracka Obame - odstopil.
Trump sicer Kongresu naj ne bi predlagal novih sankcij proti Iranu, ker upa na "ponovne pogovore" z Iranom, ki naj bi nato pristal na nove koncesije, vendar je to malo verjetno. Nekateri analitiki opozarjajo, da bo to šeststranski sporazum uničilo "s tisoč rezi".
Zanimivo je, da sta samo ta teden svojo podporo sporazumu izrazila tako obrambni minister Jim Mattis kot načelnik ameriškega združenega generalštaba, general Joseph F. Dunford Jr. Odločitev mora Trump sprejeti do 15. oktobra. Pri tem je doslej že dvakrat pred tem s svojim podpisom potrdil, da Iran izpolnjuje svoje mednarodne obveznosti, zato bo trditev, da Iran sedaj nenadoma krši sporazum zelo težko racionalno utemeljiti. Vendar je ameriški predsednik že doslej velikokrat dokazal, da z racionalnimi odločitvami pogosto nima posebnih problemov in da le-te preprosto niso njegova "močnejša stran."