četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
V novi koncertni sezoni DSS bo zazvenelo 66 novih skladb
V novi sezoni Društva slovenskih skladateljev (DSS) bo na 13 glasbenih dogodkih krstno izvedenih 66 del slovenskih skladateljev. Med drugim jo bodo zaokrožile tri noči slovenskih skladateljev, koncertna izmenjava z Madžarsko, pet tradicionalnih pogovorov s skladatelji, pa tudi drevišnja okrogla miza o izzivih slovenske muzikologije.
"Na vseh dogodkih bo v letošnji sezoni zazvenelo 66 novih skladb slovenskih skladateljev, kar je po mojem mnenju pomembna številka. Upam pa, da bomo sezono lahko kolikor toliko izpeljali nemoteno," je na današnji predstavitvi povedal predsednik DSS Nenad Firšt. Z zadnjim je imel v mislih zlasti ministrstvo za kulturo, ki jim namerava opazno zmanjšati sredstva.
Na to je opozoril tudi Dušan Bavdek, odgovoren za delovanje DSS, ki posega v mednarodni prostor. Pojasnil je, da se je mednarodna dejavnost, ki je letos v znamenju koncertne izmenjave z Madžarsko, s septembrskim koncertom v Budimpešti že začela in da se bo nadaljevala s koncertoma prihodnje leto v Ljubljani. Kljub omejenim sredstvom so skušali k sodelovanju čim bolj pritegniti mednarodno skupnost, je poudaril.
Napovedal je, da se bo DSS tudi letos predstavilo na glasbenem sejmu Musikmesse Frankfurt, ter izrazil prepričanje, da bi društvo moralo tudi sicer biti ves čas vpeto v mednarodni prostor, kot to denimo uspeva Društvu slovenskih pisateljev z Vilenico.
Pod umetniškim vodstvom Petra Kopača bodo letos na sporedu tri noči slovenskih skladateljev. "Obeta se nam zelo pisan in zanimiv program, ki smo ga oblikovali v sklopih," je ob tem pojasnil Firšt in dodal, da se bo predstavilo "lepo število skladateljev vseh generacij". Prva noč, katere središče bo tolkalni duo, bo na sporedu v sredo.
"Po zastopanosti skladateljev gre gotovo za eno rekordnih sezon," je poudaril Firšt. Veseli ga tudi dejstvo, da je nabor skladateljev, ki so napisali novitete, "večji, kot smo ga bili vajeni". S tem se po njegovih trditvah deloma nadomešča izpad simfoničnih skladb.
Kmalu po prvi noči slovenskih skladateljev bo na vrsti prvi koncert iz cikla Koncertnih ateljejev, ki jih je tudi letos oblikovala Nina Šenk, pri tem pa, kot je pojasnila, je sledila že znanemu konceptu. Ob novitetah slovenskih skladateljev bo po njenih besedah slišati tudi skladbe starejšega datuma, ob bok slovenskim skladbam pa je ponovno postavila vsaj eno tujo skladbo skladateljev z vsega sveta.
V okviru Koncertnih ateljejev, najstarejše dejavnosti DSS, bo med šestimi koncerti, prvi bo 16. oktobra, zadnji pa 14. maja, po njenih trditvah 15 novitet. Letošnja novost so kratki pogovori med posameznimi skladbami, s katerimi bodo ustvarjalci poskušali poslušalcem približali vsebino svojih del.
V sodelovanju s Slovensko filharmonijo pripravljajo vsakoletni koncert Slovenski skladatelji mladim, ki poskuša sodobno slovensko glasbo približati mladim poslušalcem. Tradicija prav tako narekuje cikel pogovorov s skladatelji. Prvi bo 20. oktobra z Ambrožem Čopijem, v temu letu sledi še pogovor z Blaženko Arnič Lemež, v prihodnjem letu pa z Igorjem Štuhcem, Gregorjem Piršem in Bojano Šaljić Podešva.
Že drevi bo v sodelovanju s Slovenskim muzikološkim društvom okrogla miza, na kateri bodo predstavniki različnih institucij razmišljali o aktualnih izzivih stroke.