sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Trump se posmehuje diplomatskim naporom svojega zunanjega ministra Tillersona
Ameriški predsednik Donald Trump se je danes odzval na besede svojega državnega sekretarja o komunikacijskih kanalih ZDA in Severno Korejo. "Rexu Tillersonu, našemu čudovitemu državnemu sekretarju, sem povedal, da zapravlja čas s pogajanji z malim raketnim možem. Prihrani energijo, Rex. Storili bomo, kar moramo," je sporočil in se s tem posmehnil lastnemu zunanjemu ministru, ki trenutno potuje po Aziji. "Celotna situacija je sedaj nekoliko preveč razgreta. Če bi Severna Koreja prenehala izstreljevati svoje rakete, bi to v veliki meri ohladilo zadeve," je dejal ameriški zunanji minister.
Tillerson je v soboto med obiskom na Kitajskem presenetil z izjavo, da je ameriška vlada v stikih s severnokorejsko, kar je nekoliko pomirilo skrbi Kitajske in vsega sveta ob vse hujši retorični vojni med Trumpom in severnokorejskim voditeljem Kim Jong Unom.
Trump je že v govoru v Združenih narodih Kima označil za "raketnega moža" zaradi jedrskih in raketnih poskusov, iz Pjongjanga pa je dobil podobno slikovit odgovor in kasneje še grožnje o sestrelitvi ameriških vojaških letal blizu Severne Koreje. Trump je nato odgovoril z novo grožnjo z uničenjem države.
Trumpova izjava sicer prihaja potem, ko je State Department s pojasnilom v bistvu že zanikal Tillersona. Tiskovna predstavnica Heather Nauert je sporočila, da Severna Koreja ni pokazala nobenega interesa za pogovore, imajo pa na voljo nekaj odprtih kanalov, preko katerih bi se lahko pogovarjali z uradniki Severne Koreje.
Tillerson je na Kitajskem dejal, da niso v temi, ampak imajo dva ali tri odprte kanale za komunikacijo s Pjongjangom. Pri tem je zatrdil, da gre za neposredne ameriške kanale in ne preko Kitajske.
Trumpovi tviti, s katerimi se je ponorčeval iz najvišjega ameriškega diplomata ki se nahaja sredi pomembne diplomatske misije je sprožil nekatere odzive. "Diplomacija ni sredstvo, ki bi ga lahko zapravljali, pač pa kritično orodje nacionalne varnosti za nas same, Predsednik ga je tu res polomil in zunanji minister bi moral odstopiti," je tvitnil znani teoretik mednarodnih odnosov Richard N. Haass, ki je tudi predsednik Sveta za zunanje zadeve.
Carl Bildt, sopredsedujoči Evropskega sveta za zunanje zadeve je s tvitom ocenil tako: "Predsednik Trump je spektakularno sestrelil zunanjega ministra Tillersona takoj po pomembnih pogovorih v Pekingu. Kako dolgo lahko to še traja?"
Nekateri komentatorji so se ob tem čudili, kako Trump na prvi pogled hvali Tilllersona, istočasno pa mu meče polena pod noge, kar kaže na razlike med obema in bi Tillersona lahko celo prepričalo v nujnost, da odstopi s položaja. Sicer pa ima ameriški predsednik dolgo zgodovino podobnih javnih nasprotovanj svojemu lastnemu zunanjemu ministru.
Ko je na primer junija letos Tillerson poskušal najti rešitev za diplomatski spor med Katarjem in skupino arabskih držav, ki jih vodi Savdska Arabija se je Trump z javnimi komentarji postavil na stran savdijcev. Trump je bil tudi nezadovoljen s Tillersonovim nasvetom, da bi bilo prav, če bi se strinjal z mnenjem, da se Iran drži svojih obveznosti iz jedrskega sporazuma z ZDA in drugimi državami.
Kljub temu pa je Rex Tillerson doslej vztrajal na svojem položaju in celo večkrat zatrdil, da ne misli odstopiti. Nekateri diplomati pa so mnenja, da gre v tem primeru za politiko "dober in slab policist", kjer Trump vede nastopa ostreje, da bi nato njegovi diplomati imeli več maneverskega prostora, da dosežejo primerne dogovore. Na podoben način je tudi veleposlanica ZDA v OZN Nikki Haley pogosto uporabljala ostrejši besednjak kot zunanji minister ZDA.
Vendar pa takšna politika, kot ocenjuje Politico, s Severno Korejo ne bo delovala. V Severni Koreji so namreč prepričani, da jih lahko samo jedrsko orožje ubrani pred napadom ZDA, Trumpove grožnje pa to prepričanje samo še utrjujejo. Zelo mogoče je celo, da celo v primeru, če Kim Jong Un želi rešiti krozo po diplomatski poti, takšno ravnanje ameriške administracije severnokorejskega voditelja dobesedno sili v ostre odgovore Trumpovi administraciji in še bolj krčevitim naporom za zagotovitev čim večjega jedrskega arzenala.
Hkrati v Severni Koreji že vrsto generacij na različne načine - tudi s posebnimi plakati, muzeji ameriških grozodejstev v korejski vojni in podobno - načrtno vzgajajo v sovraštvu do "imperialistov" (kar nazorno kaže severnokorejski plakat zgoraj), kar lahko smrtonosno spiralo sovraštva in iracionalnih odločitev na obeh straneh samo še okrepi.