četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Nemci naklonjeni oblikovanju jamajške koalicije
Nemška kanclerka Angela Merkel je po nedeljskih parlamentarnih volitvah pred precejšnjim izzivom oblikovanja koalicije njenih krščanskih demokratov (CDU/CSU) z liberalci (FDP) in Zelenimi, ki se je je zaradi barv strank - črna, rumena in zelena - v javnosti prijelo ime jamajška. A javnost to koalicijo podpira, kažejo ankete.
Glede na javnomnenjsko raziskavo nemške televizije ZDF je jamajški koaliciji naklonjenih 59 odstotkov vprašanih. 22 odstotkov koaliciji, v kateri bi bile zastopane tri stranke s precej različnimi stališči, nasprotuje, 15 odstotkov anketiranih pa je odgovorilo, da jim je vseeno, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po mnenju analitikov se CDU/CSU, FDP in Zeleni na nekaterih programskih področjih močno razhajajo, a zbližanje stališč ni nemogoče. Kot eno najbolj vročih tem v morebitnih koalicijskih pogajanjih omenjajo podnebno politiko, zapleteno utegne biti tudi usklajevanje pristopov k migracijski politiki ter pri evropskih politikah. Na področju energetskih politik je možno zbližanje, če bodo popustile vse partnerke jamajške koalicije.
Jamajška koalicija je praktično edina možnost, ki je preostala Merklovi. Dosedanji koalicijski partnerji CDU/CSU, socialni demokrati (SPD), so namreč po volitvah sporočili, da zaradi zgodovinsko slabega rezultata - prejeli so 20,5 odstotka glasov - odhajajo v opozicijo.
Kanclerski kandidat SPD Martin Schulz je v analizi vzrokov za najslabši volilni izid stranke po drugi svetovni vojni izpostavil napake, ki so jih socialdemokrati po njegovem prepričanju naredili v preteklosti. V pismu, ki so ga danes odposlali vsem članom SPD, Schulz ocenjuje, da stranka ni dovolj analizirala volilnih porazov po letu 2005, se odtlej ni razvijala v zadostni meri ter je tudi v zadnji volilni kampanji ponavljala napake iz preteklosti.
Schulz je v pismu zapisal tudi, da je zaradi poraza razmišljal o odstopu s položaja predsednika stranke, a se je po pogovorih s številnimi ljudmi odločil, da bo raje sodeloval pri nujnem vnovičnem zagonu SPD. Glavno odgovornost za grenak poraz je prevzel nase, a ob tem poudaril, da svoj delež krivde za težave nosijo tudi nekateri drugi člani stranke.
Medtem ko je Schulz že ob objavi prvih izidov sporočil, da bo SPD v opoziciji, je dosedanji predsednik poslanske skupine Thomas Oppermann nakazal možnost, da bi stranka vendarle lahko sodelovala v koaliciji s krščanskimi demokrati. Oppermann, ki je po volilnem porazu odstopil s položaja, je v pogovorni oddaji Markus Lanz na ZDF v četrtek zvečer dejal, da bi morala stranka znova razmisliti o svoji odločitvi, če bi poskus oblikovanja jamajške koalicije propadel in bi grozile predčasne volitve. A za zdaj po njegovem mnenju še ni izrednih razmer.