REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Domova parlamenta BiH nimata enotnega stališča o mostu na Pelješac

Domova parlamenta BiH nimata enotnega stališča o mostu na PelješacTako naj bi izgledal pelješki most, ki naj bi povezal hrvaški sever in jug čez morje, potnikom in tovornemu transportu pa se ne bi bilo treba zaustavljati na meji z BiH, foto: Dnevnik.hr

Zgornji dom parlamenta Bosne in Hercegovine, dom narodov, je v četrtek sprejel deklaracijo, da deklaracija spodnjega doma, poslanske zbornice o nasprotovanju gradnji hrvaškega mostu na polotok Pelješac ne predstavlja skupnega mnenja parlamenta BiH in da ne predstavlja uradnega stališča BiH.

Zgornji dom BiH parlamenta je sestavljen po nacionalnem ključu. Deklaracijo v podporo izgradnji mostu na Pelješac so podprli poslanci srbskega in hrvaškega naroda, medtem ko so deklaraciji nasprotovali bošnjaški poslanci. Kot so pojasnili, je poslanska zbornica sprejela deklaracijo proti gradnji mostu na Pelješac brez upoštevanja mnenja zgornjega doma ter predstavlja stališče spodnjega doma in ne celotnega parlamenta BiH.

Hrvaški poslanci so predlagali, naj na današnji seji doma narodov sprejmejo sklep, da nasprotovanje gradnji hrvaškega mostu ni v skladu z ustavo BiH.

Deklaracija spodnjega doma BiH parlamenta je sledila izjavam bošnjaškega člana predsedstva BiH Bakirja Izetbegovića, ki je v zadnjem času ostro nasprotoval mostu zaradi nerešenega spora o meji med državama.

V njegovi stranki SDA poudarjajo, da bi njihova država z mostom izgubila možnost dostopa do odprtega morja. Omenili so pravico BiH do stika z odprtim morjem, kot je to določilo arbitražno sodišče v primeru spora o meji med Hrvaško in Slovenijo.

Spodnji dom parlamenta BiH je v deklaraciji, ki je bila objavljena v uradnem listu BiH, pozval vse pristojne organe Hrvaške in Evropske unije, da nemudoma ustavijo vse dejavnosti za gradnjo mostu, dokler ne bo urejeno vprašanje morske meje med Hrvaško in BiH.

Hrvaška vlada je večkrat poudarila, da so pri projektiranju mostu upoštevali vse zahteve BiH ter da so zagotovili nemoten morski promet v neumskem kanalu. Napovedali so, da bodo do konca leta začeli dela na gradbišču novega mostu.

Most na Pelješac je eden strateških projektov Hrvaške, ki ga s 357 milijoni evrov sofinancira Evropska unija. Z mostom bodo preko polotoka povezali skrajni jug Hrvaške z ostalim delom države, ki ju zdaj ločuje ozek pas ozemlja BiH.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek