sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Švica najbolj konkurenčno gospodarstvo, Slovenija pridobila osem mest
Švica ostaja najbolj konkurenčno gospodarstvo na svetu, ugotavlja Svetovni gospodarski forum (WEF). Slovenija je na letošnji lestvici globalne konkurenčnosti pridobila osem mest in med 137 državami zaseda 48. mesto. Najslabšo oceno je dobila na področju razvitosti finančnega trga, najboljšo pa na področju zdravstva in izobraževanja.
Švici, ki je dobila skupno oceno 5,86 točke, do desetega mesta sledijo ZDA (5,85 točke), Singapur (5,71 točke), Nizozemska (5,66 točke), Nemčija (5,65 točke), Hongkong (5,53 točke), Švedska (5,52 točke), Velika Britanija (5,51 točke), Japonska in Finska (obe 5,49 točke).
Slovenija je dobila skupno oceno 4,48 točke. To je zadoščalo za uvrstitev na 48. mesto, tik za Kostariko (4,50 točke) ter Mauriciusom in Brunejem (obe 4,52 točke) ter pred Bolgarijo (4,46 točke), Panamo in Mehiko (obe 4,44 točke), izhaja iz poročila, objavljenega na spletni strani WEF.
Slovenija si je najslabše ocene podobno kot v minulih letih prislužila na področju razvitosti finančnega trga (106. mesto) ter učinkovitosti trga dela in velikost trga (82. mesto). Najboljši oceni pa je dobila na področju zdravstva in osnovnega izobraževanja (14. mesto) ter višjega izobraževanja in usposabljanja (24. mesto).
Na področju inovacij in tehnološke pripravljenosti se je uvrstila na 35. mesto, na področju infrastrukture na 39. mesto, tržne učinkovitosti in makroekonomskega okolja na 40. mesto, razvitosti poslovanja na 41. mesto ter na področju institucij na 56. mesto.
Poročilo WEF med največjimi ovirami za poslovanje v Sloveniji izpostavlja davčna razmerja, neučinkovito državno birokracijo, restriktivno delovno zakonodajo, davčno ureditev in politično nestabilnost. Najmanj pa so problematični kriminal ter inflacija.
Med sosedami so Slovenijo prehitele Avstrija (18. mesto) in Italija (43. mesto), medtem ko sta se za njo uvrstili Madžarska (60. mesto) in Hrvaška (74. mesto).
Poleg te so za Slovenijo zaostale tudi ostale države nekdanje Jugoslavije. Črna gora se je uvrstila na 77. mesto, Srbija na 78. in BiH na 103. mesto, medtem ko Makedonije letos ni na lestvici.
Na repu letošnje lestvice globalne konkurenčnosti, od 134. do 137. mesta, so Liberija, Čad, Mozambik in Jemen.
Letošnje poročilo WEF ugotavlja, da se svet približuje 10. obletnici gospodarske krize. Znaki okrevanja so spodbudni, a rasti ostajajo razmeroma nizke. Odločevalci bodo morali poiskati nove pristope pri oblikovanju ekonomskih politik, pri čemer se bodo morali bolj osredotočiti na ukrepe za večje blagostanje ljudi.