nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Dokup pokojninske dobe po prej veljavnih predpisih ni v neskladju z ustavo
Ustavno sodišče je pri presoji ustavnosti več določb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ugotovilo, da ta ne posega v človekovi pravici do socialne varnosti in do zasebne lastnine tistih zavarovancev, ki so dokupili dobo študija in služenja vojaškega roka po prej veljavnih predpisih in da torej zakon ni v neskladju z ustavo.
Ustavno presojo je zahteval varuh človekovih pravic, ki je izpodbijal več določb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2).
Kot so sporočili z ustavnega sodišča, je ustavno sodišče tako glede na zahtevo varuha človekovih pravic odločalo o ustavnosti določb zakona ZPIZ-2, ki urejajo pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, odmero predčasne pokojnine in varstvo pričakovanih pravic po prej veljavnih predpisih. Presojo je opravilo z vidika zavarovancev, ki so v času veljavnosti zakonov o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ZPIZ/92 in ZPIZ-1 dokupili dobo študija in služenja vojaškega roka.
Ustavno sodišče je ugotovilo, da z ZPIZ-2 uveljavljena ureditev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine položaja navedenih zavarovancev ni poslabšala, saj dokupljena doba študija in služenja vojaškega roka zavarovancem že v času veljavnosti ZPIZ-1 ni omogočala pridobitve pravice do starostne pokojnine pod enakimi pogoji kot pokojninska doba, pridobljena na podlagi delovne aktivnosti oziroma kot druga pokojninska doba, ki je po prej veljavnem zakonu štela v t. i. delovno dobo.
Z zakonom ZPIZ-2 uveden pojem pokojninske dobe brez dokupa, ki kot pogoj za pridobitev pravice do starostne pokojnine omogoča pridobitev starostne pokojnine pred dopolnitvijo 65 let starosti, tudi ne nasprotuje z ustavo zapovedanemu načelu enakosti pred zakonom, so navedli na ustavnem sodišču. Oblikovan je bil namreč tako, da pridobitev pravice do starostne pokojnine pri nižji starosti (tj. 60 let) od splošno določene (tj. 65) in brez odbitkov pri njeni višini, omogoča le tistim zavarovancem, ki so pokojninsko oziroma zavarovalno dobo pridobili na podlagi delovne aktivnosti, torej so bili predpisano dobo 40 let pokojninske dobe brez dokupa dejansko delovno aktivni.
Ker ZPIZ-2 zavarovancem, ki so dokupili dobo študija in služenja vojaškega roka po prej veljavnih predpisih, omogoča pridobitev pravice do starostne in predčasne pokojnine z upoštevanjem tako pridobljene dobe in v višini, ki zagotavlja socialno varnost, ne posega v njihovi človekovi pravici do socialne varnosti in zasebne lastnine, so še zapisali. Ustavni sodniki so odločitev na seji 14. septembra sprejeli soglasno.