nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Slovensko-nemška zbornica po volitvah v Nemčiji
Slovensko-nemška gospodarska zbornica po parlamentarnih volitvah v Nemčiji pričakuje večje investicije v infrastrukturo, strateško socialno politiko, novo pokojninsko reformo ter močnejšo evropsko integracijo. Vse bolj pomembna bo tudi politika priseljevanja, so ocenili po zmagi konservativne unije CDU/CSU kanclerke Angele Merkel.
"Pričakujemo lahko močnejšo evropsko integracijo, še posebno v povezavi s proevropsko usmerjenim francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, po drugi strani pa verjetno mehak izstop Velike Britanije z dogovorom, ki bo dober za obe strani," so povedali v zbornici.
Izzivi za nemško gospodarstvo
Kot so povzeli, je nemško gospodarstvo v fazi konjunkture, a pred veliko izzivi. Največji po njihovem predstavlja pomanjkanje kvalificirane delovne sile, predvsem na področjih naravoslovja, matematike, informatike in inženiringa. Prav tako primanjkuje vzgojno varstvenega kadra. Med izzivi so našteli še digitalizacijo in prilagoditve sistema izobraževanja, demografijo in sistematično politiko priseljevanja, izgradnjo prometne in komunikacijske infrastrukture ter novo pokojninsko reformo. V 10 do 15 letih se bo namreč upokojila t.i. baby-boom generacija, so pojasnili. V Nemčiji je Merklova po nedeljski zmagi začela koalicijske pogovore. Če se bo oblikovala t.i. jamajška koalicija med CDU/CSU in liberalci (FDP), bo ta na gospodarskem področju bolj sredinsko opredeljena. V primeru koalicije med CDU/CSU, FDP in Zelenimi bo ta na vseh področjih verjetno tudi bolj ekološko usmerjena, so navedli. Nemško gospodarstvo temelji na srednje velikih in družinskih podjetjih ter dolgoročnih investicijskih sredstvih, ki so neodvisni od politike, so poudarili. Tako se odprtost nemškega gospodarstva tudi po volitvah ne bo spremenila.
"V primeru večjih infrastrukturnih investicij pa si morda kakšne posle kot podizvajalci lahko obetajo tudi slovenska podjetja," so opozorili. Medtem pa so dobavitelji avtomobilski ter drugim industrijam bolj odvisni od povpraševanja po končnih proizvodih kot od same politike, so sklenili.