sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Najstniki v ZDA za generacijo iz 70. let zaostajajo za tri leta
Današnji najstniki v ZDA so približno tri leta za svojimi vrstniki iz 70. let minulega stoletja, kar zadeva spolne odnose, pitje alkohola in dela za plačilo, je pokazala raziskava, v kateri je med letoma 1976 in 2016 sodelovalo 8,3 milijona ameriških najstnikov. Izsledke raziskave so objavili v reviji Child Development.
Z raziskavo so želeli ugotoviti, kako mladi, stari od 13 do 19 let, preživljajo prosti čas in kako so vpeti v dejavnosti za odrasle, kot so pitje alkohola, zmenki, zaposlitev, vožnja avtomobila ali spolni odnosi. Ob tem so znanstveniki ugotovili "obsežen kulturni premik".
Za današnje najstnike je manj verjetno, da bodo delali za plačilo, hodili na zmenke, vozili, pili alkohol, odšli ven brez staršev in imeli spolne odnose, kot je bilo to v prejšnjih desetletjih, kaže raziskava. Ugotovili so, da je do sprememb prišlo na ravni celotne države, in to ne glede na spol, raso ali socialno-gospodarske razmere.
"Z vidika odraslega življenja so današnji 18-letniki videti kot 15-letniki," je ugotovitve raziskave pospremila vodilna avtorica raziskave, profesorica psihologije na univerzi San Diego Jean Twenge. Raziskovalci menijo, da bi lahko bil ključni razlog ta, da mladi več časa preživijo na svetovnem spletu, kar je navada, ki se je izrazito povečala.
Pediater Victor Fornari, ki ni sodeloval v raziskavi, je nekatere ugotovitve raziskave sprejel z naklonjenostjo.
"Če pride do kasnejšega uživanja alkohola in vstopa v odraslo intimnost, je to na splošno dobro. Upam, da se bo to odražalo v manj težavah z alkoholom pri najstnikih in manj nezaželenih nosečnostih in spolno prenosljivih boleznih pri najstnicah,". Dodal je, da ga skrbi dejstvo, da otroci vedno več časa preživijo na svetovnem spletu.
"Ni normalno, da ljudje več ur preživijo na različnih družbenih omrežjih," je še dejal. Starše je pozval, naj omejijo čas, ki ga otroci preživijo pred zasloni, ter jih spodbujajo, da se igrajo zunaj, berejo in igrajo z drugimi otroki. "Želimo si, da bi bili naši otroci vključeni v fizične aktivnosti, branje in ne bi preživeli toliko časa na napravah," je še dejal.
"Pravo vprašanje bo, kaj bo čez deset do 15 let. Kaj bomo izvedeli o najstnikih, ki so se z računalniki seznanili prek iphona svojih staršev, ko so bili stari leto dni, in ki so gledali YouTube videe za dobro voljo, še preden so bili stari dve leti?" se je vprašal Fornari.