torek, 21. januar 2025 leto 30 / št. 021
Konzum tudi lani največji trgovec na Hrvaškem
Hrvaški trgovci so lani ustvarili nekaj manj kot 34 milijard kun (4,6 milijarde evrov) prihodkov, levji delež pa odpade na prvih 10 trgovcev, ki so imeli nekaj manj kot 28 milijard kun (3,8 milijarde evrov) prihodkov ali 2,1 odstotka več kot v letu 2015. Vodilni trgovec je bil tudi lani Konzum, sledijo Lidl, Plodine, Kaufland in Tommy.
Raziskavo poslovanja maloprodaje na Hrvaškem je med 50 trgovci izvedla hrvaška agencija za varstvo trga (AZTN), ki je objavila, da je vrstni red 10 največjih trgovcev v primerjavi z letom 2015 nespremenjen, a so se nekoliko spremenili tržni deleži. Konzum in Plodine sta rahlo znižali svoj delež, Lidl in Nacionalni trgovački lanac (NTL) pa nadaljujeta s krepitvijo svoje vloge na trgu.
Konzum je po pojasnilih AZTN posloval slabše, ker so imeli lani v primerjavi z letom prej 61 trgovin manj, medtem ko je Lidl odprl dve novi trgovini in tako razširil svojo mrežo na 91 prodajaln.
Agencija nima pooblastil, da bi lahko objavila natančne tržne deleže posameznih trgovcev ali njihove posamezne prihodke. Konzum je imel po podatkih AZTN lani med 20- in 30-odstotni tržni delež, Lidl pa med 10- in 20-odstotnega. Med pet in deset odstotkov trga so lani imeli Plodine, Kaufland, Tommy in Spar, manj kot pet odstotkov pa Billa, Studenac, KTC in NTL.
Prvič po sedmih letih se je znižala koncentracija maloprodajnega trga, ker je imelo 10 največjih 82,1 odstotka trga, kar je za 2,4 odstotne točke manj kot v letu pred tem. Izpostavili so tudi, da prvih pet trgovcev predstavlja skoraj dve tretjine hrvaškega maloprodajnega trga. Njihov delež se je v medletni primerjavi skrčil za 0,2 odstotne točke.
Kot so dodali, je bilo zvišanje prihodkov celotne maloprodaje za 2,1 odstotka slabše kot v nekaj letih pred tem. Več prihodkov v primerjavi z letom 2015 je prijavilo 31 trgovcev, 19 jih je poslovalo slabše.
Izpostavili so, da prevladuje prodaja blaga v supermarketih in hipermarketih, na katere odpade 70 odstotkov vseh prihodkov maloprodaje, kar je nadaljevanje večletnega trenda. Sicer pa za razliko od leta 2015, ko so prihodke najbolj okrepile velike trgovine, so lani največjo rast prometa imeli v malih prodajalnah v soseskah, ki imajo devetodstotni delež v prihodkih celotne maloprodaje, so dodali.
Trgovine velikosti do 100 kvadratnih metrov so tako imele petodstotno zvišanje prihodkov v primerjavi z letom pred tem. Supermarketi so zvišali prihodke za dva odstotka, hipermarketi pa za tri odstotke.
V AZTN so še izpostavili, da so male trgovine lani postale prva izbira potrošnikov tudi zaradi tega, ker je hrvaško prebivalstvo vse bolj staro, starejši občani pa lažje hodijo po nakupih v soseščini, kot bi se odpravljali v oddaljena nakupovalna središča.