nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Varuh človekovih pravic kritičen do okoljskega ministrstva
Varuh človekovih pravic je "razočaran" nad ministrstvom za okolje in prostor, ki je zavrnilo številne pozive, naj podaljša javno obravnavo novega zakona o varstvu okolja. Tako je bilo javnosti "sicer formalno ... omogočeno sodelovanje pri pripravi predpisa, dejansko pa je bilo to močno oteženo", so prepričani.
Ministrstvo za okolje in prostor je 10. julija na spletnih straneh objavilo osnutek novega krovnega zakona o varstvu okolja. Kot rok za pripombe zainteresirane javnosti je bil naveden 11. september. Na to so se 30. julija pritožili v zasavski nevladni organizaciji Eko krog, kjer so izpostavili, da je zaradi obsežnosti osnutka in časa letnih dopustov ta rok nerazumno kratek, in terjali, da se rok podaljša do konca leta. V pozivih so se jim pridružili tudi drugi aktivisti, varuh človekovih pravic ter Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).
"Varuh človekovih pravic Republike Slovenije je v vednost prejel več dopisov s strani posameznikov, civilnih iniciativ in nevladnih organizacij, ki so jih ti naslavljali na ministrstvo za okolje in prostor in v njih pozivali k podaljšanju javne obravnave osnutka novega zakona o varstvu okolja," so danes poudarili pri varuhu. Strinjajo se, da gre za zelo obsežen zakon, ki je hkrati krovni na področju varovanja okolja, zato "javna obravnava v času poletnih počitnic in še prvih nekaj dni novega šolskega leta ni ustrezna in zadostna".
Pripombe so imeli tudi na strukturo pripravljenega osnutka zakona. "Ta je namreč napisan na način, da si členi in poglavja, ki urejajo določeno problematiko, ne sledijo v istem vrstnem redu, kot v trenutno veljavnem zakonu, zato je spremembam zelo težko slediti. Obrazložitev za spremembe zakona, ki obsega kar 338 členov, pa je podana skopo, na eni sami strani in ne po členih," so našteli.
Na ministrstvu za okolje in prostor so kljub številnim pozivom, ki so na njihov naslov prihajali že več kot mesec dni pred zaključkom javne razprave, molčali vse do konca. Šele po izteku roka za oddajo mnenj in pripomb na osnutek zakona so tako sporočili, da javne obravnave ne bodo podaljšali.
Pri varuhu pojasnil ministrstva, zakaj ne bodo podaljšali javne obravnave, "ne morejo sprejeti". Ob tem pa so opozorili še, da ministrstvo svoje odločitve tistim, ki so se obračali nanj, ni sporočilo vse do konca, s čemer jih je "vsaj deloma zavajalo in jih puščalo v pričakovanju pozitivne odločitve".