nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Juncker bo danes nagovoril evroposlance o stanju EU
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker bo imel danes na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu govor o stanju EU. Pričakovati je pozitiven govor s poudarki o pomenu sodelovanja, solidarnosti pri soočanju z migracijami, krepitve trgovinske in obrambne politike, socialne Evropo ter reforme območja evra.
To bo predzadnji Junckerjev govor, a dejansko njegova zadnja priložnost za resnično vsebinske usmeritve evropske politike, saj bo konec naslednjega leta ukrepanje unije že močno ohromljeno zaradi bližajočih se evropskih volitev.
Podlaga za govor bo niz dokumentov o prihodnosti Evrope, ki jih je od marca predstavila komisija: bela knjiga s petimi scenariji ter še pet dokumentov za premislek o socialni Evropi, globalizaciji, obrambi, gospodarski in denarni uniji ter proračunu.
Danes naj bi Luksemburžan, ki je sicer že pred časom povedal, da se ne bo potegoval še za en mandat, predstavil še šesti scenarij, ki ga sam osebno močno podpira.
V govoru naj ne bi bilo poudarka na brexitu, kar je tudi v skladu s strategijo EU, da po odločitvi Britancev za izstop ne bo trošila političnega kapitala za ločitev, temveč se bo osredotočila na prihodnost v sestavi 27 članic.
A četudi brexit ne bo izrecno izpostavljen, iz ozadja narekuje ton ukrepanju EU - načrte za krepitev integracije na gospodarskem in obrambnem področju ter osredotočenost na trgovinsko politiko.
Še en pomemben dejavnik, ki bo vplival na ton govora, so bližajoče se nemške volitve, zaradi katerih bodo sporočila glede krepitve evrskega in obrambnega sodelovanja verjetno previdnejša, kot bi bila sicer.
Nekateri bruseljski viri izpostavljajo tudi pričakovanje, da se bo Juncker osredotočil na vrzel med vzhodnimi in zahodnimi članicami unije, od koder po mnenju mnogih po odločitvi za brexit veje naslednja grožnja evropskemu projektu.
Prvi govor o stanju EU po vzoru ameriške prakse je imel leta 2010 tedanji predsednik komisije Jose Manuel Barroso.