nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Norvežani volijo nov parlament
Na Norveškem danes potekajo parlamentarne volitve. Javnomnenjske raziskave napovedujejo izjemno tesen boj med konservativno stranko premierke Erne Solberg in laburisti Jonasa Gahra Storeja. Zmagovalec bo tako pri sestavljanju koalicije odvisen od manjših strank.
Eden od norveških političnih komentatorjev je ob napovedanem tesnem izidu volitve označil za največjo volilno grozljivko v zadnjih desetletjih.
Premierka Solbergova si želi še en mandat na čelu države, vendar bo tako kot v preteklih štirih letih odvisna od manjših sredinskih strank, če si bo želela zagotoviti večino v 169-članskem stortingu.
Na oblast se želijo vrniti tudi laburisti pod vodstvom Jonasa Gahra Storeja, ki bi sestavili rdeče-zeleno koalicijo s Socialistično levo stranko in Stranko centra. Jeziček na tehtnici bi lahko prevesili zeleni, ki imajo trenutno v parlamentu enega poslanca.
56-letna Solbergova je danes dejala, da je pripravljena še na štiri leta na oblasti. "Bomo videli, če so Norvežani pripravljeni še na štiri leta z mano," je dodala ob oddaji glasu v domačem Bergnu.
Store je napovedal, da bo zvišal davke za bogate, s čimer želi okrepiti socialno državo in zmanjšati neenakost v družbi. "Potrebujemo spremembe zdaj, ker se oddaljujemo drug od drugega," je dejal 57-letni milijonar, ki je svoj glas oddal že v nedeljo.
V nekaterih občinah so bila namreč volišča odprta že v nedeljo, danes pa bodo po vsej državi odprta do 21. ure. Volilno pravico ima skoraj 3,8 milijona ljudi. Po podatkih volilne komisije je svoj glas predčasno oddalo rekordnih 27 odstotkov oz. več kot milijon volilnih upravičencev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Konservativci in laburisti imajo podobna stališča glede številnih vprašanj, med drugim glede nadaljevanja naftnih dejavnosti na arktičnem območju in ohranjanja tesnih odnosov z Evropsko unijo.
Tako konservativci kot laburisti naj bi sicer na tokratnih volitvah dosegli slabši rezultat kot pred štirimi leti, več glasov pa si lahko obetajo manjše stranke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Objava prvih rezultatov bi se tokrat lahko nekoliko zavlekla, saj so se odločili, da bodo vse glasovnice za parlamentarne volitve šteli tudi ročno, da bi se tako izognili morebitnim nepravilnostim.
Pred volitvami so se namreč pojavile bojazni, da bi lahko pri štetju glasov prek računalniškega sistema prišlo do hekerskih vdorov, ki bi lahko vplivali na nekatere podatke.