petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Pahor vročil državno odlikovanje japonskemu profesorju Shibi
Predsednik republike Borut Pahor je danes v predsedniški palači japonskemu profesorju z univerze v Tokiu Nobuhiru Shibi vročil državno odlikovanje medaljo za zasluge za prispevek k seznanjanju japonske javnosti o zgodovinskih družbenih okoliščinah slovenske poti v samostojnost, so sporočili iz urada predsednika.
Shiba je s svojim znanstvenim, raziskovalnim in izobraževalnim delom opazno predstavil Slovenijo v japonskem zgodovinopisju in širši japonski javnosti ter pomembno prispeval k uveljavitvi Slovenije na Japonskem, je Pahor utemeljil podelitev odlikovanja.
Kot je pojasnil predsednik, je Shiba eden najuglednejših japonskih zgodovinskih izvedencev za zgodovino jugovzhodne in srednje Evrope ter izvrsten poznavalec zgodovine nekdanje Jugoslavije. S svojim znanstvenim delom je pomembno prispeval k razumevanju zgodovinskih družbenih procesov v srednji Evropi in na zahodnem Balkanu, posebej tudi k razumevanju okoliščin razpada Jugoslavije. V svojih delih nazorno obravnava tudi položaj in vlogo Slovenije v Jugoslaviji ter slovensko pot v samostojnost.
Pahor je še izpostavil, da je Shiba v zadnjih 20 letih aktivno podpiral slovensko-japonsko univerzitetno in znanstveno sodelovanje ter nudil vso potrebno strokovno oporo slovenskim študentom in strokovnjakom pri njihovem študiju na Japonskem. "Pripomogel je tudi k razjasnitvi vloge Japonske pri dodelitvi Prekmurja Sloveniji po prvi svetovni vojni ter usode slovenskih vojnih ujetnikov, avstro-ogrskih vojakov in mornarjev v japonskih vojnih taboriščih," je dejal Pahor.
Na Japonskem pa je profesor spodbujal študente k študiju slovenske in južnoslovanske zgodovine ter jezikov. Na pobudo Shibe so na univerzi v Tokiu začeli predavati slovenščino, kar je bila podlaga za poznejši lektorat slovenskega jezika na tokijski univerzi za tuje jezike.
Pahor je v govoru še pojasnil, da Shiba že dobri dve desetletji aktivno sodeluje tudi s slovenskimi zgodovinarji. Plod tega sodelovanja sta bila dva uspešna slovensko-japonska znanstvena projekta. Prvi je bil namenjen primerjalni analizi zgodovinskih učbenikov v Sloveniji in na Japonskem, drugi pa japonski in slovenski obravnavi zgodovine 20. stoletja. Skupaj s slovenskimi in japonskimi sodelavci je Shiba nedavno pripravil tudi poljudno knjižno predstavitev Slovenije v japonščini.