petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Na Jesenicah Festeelval in predstavitev zgodb o migracijah
Z odprtjem muzejske razstave Jeseničani - od kod in kam? Zgodbe iz železarskega mesta se bo danes na Jesenicah začel četrti Festeelval. Drugi septembrski vikend na Jesenice že tradicionalno prinaša množico zanimivega dogajanja za vse generacije, svoje moči pri organizaciji pa so združile mladinske in kulturne ustanove.
Uvod v Festeelval predstavlja odprtje razstave Gornjesavskega muzeja v Železarskem muzeju v Ruardovi graščini. Razstava, ki jo bodo odprli danes ob 16. uri, predstavlja več kot 40 zgodb ljudi, ki so se na Jesenice priselili ali z njih odselili in so zaznamovali mesto. "Jesenice, ki imajo okoli 20.000 prebivalcev, so namreč mesto priseljencev in multikulturnost, ki jo izpostavljamo v zadnjih letih, je zagotovo odraz selitev," je povedala direktorica muzeja Irena Lačen Benedičič.
Preteklo leto so se v muzeju v sklopu raziskave zgodovine Jesenic odločili, da bodo letos izpostavili zelo aktualno tematiko migracij. Tu pa ne gre le za politične migracije, ampak za vse selitve iz kraja v kraj, iz ene občine ali regije v drugo ter tudi selitve v tujino. "V času priprave razstave, smo ugotovili, da če pripravljamo projekt o migracijah, nehote vzbudimo negativno asociacijo pri obiskovalcih in javnosti, zato smo projektu selitev dali naslov Jeseničani od kod in kam," je poudarila direktorica.
Pojasnila je, da so Jeseničani prišli od vsepovsod, denimo iz Avstrijske Koroške in Štajerske, pa Primorske in Dolenjske ter številni zaradi dela v železarni tudi iz drugih republik nekdanje Jugoslavije. Na razstavi so izpostavili zaposlene v železarni, zdravnike, športnike, igralce in glasbenike. Skupaj z zgodbami pa predstavljajo tudi nekatere predmete, povezane z njihovim delom in selitvami.
Med tistimi, ki jih predstavljajo, so dolgoletni direktor železarne Boris Bregant, pionir na področju zdravstvenega varstva delavcev Milan Čeh, hokejist Anže Kopitar, smučarka Alenka Dovžan, košarkar Luka Dončić, dramatik, igralec in režiser, zaslužen za oblikovanje gledališča na Jesenicah, Jakob Špicar, igralec Miha Baloh ter glasbenika Aleš Vovk in Helena Blagne.
Projekt z odprtjem razstave še ne bo zaključen, saj bodo v prihodnjih mesecih pripravili več muzejskih večerov, poleg tega bodo še naprej dopolnjevali zbirko z zgodbami ljudi in predmeti. Benedičičeva si želi, da bi s projektom tudi spremenili negativno konotacijo selitev. Te mnogokrat ustvarjajo nove možnosti in priložnosti, je poudarila.
Po odprtju razstave se bo današnji program Festeelvala, ki ga pripravljajo Klub jeseniških študentov, Mladinski svet Jesenice, Gornjesavski muzej Jesenice, Mladinski center Jesenice in Gledališče Toneta Čufarja, nadaljeval v znamenju hip hopa, vrhunec bo hip hop večer na Trgu na Stari Savi.
Zabava na Stari Savi se bo nadaljevala tudi v soboto, ko bodo najprej na svoj račun prišli otroci, nato se bo začel mestni piknik, večer pa bo v ritmih bluesa in rocka. Nedelja bo obarvana povsem kulturno. V edinstveni atmosferi cerkve Marijinega Vnebovzetja bo potekal literarno-glasbeni večer, na katerem bodo poeti in igralci ob spremljavi klasične glasbe prebirali svoje stvaritve in znane slovenske verze.
Za zaključek Festeelvala, ki ga sofinancira Občina Jesenice in ki bo tudi letos poskrbel, da bodo v okviru urbane umetnosti nekatere površine dobile novo podobo, bo v nedeljo zvečer na parkirišču za Gledališčem Toneta Čufarja drive-in kino. Obiskovalci si bodo iz udobja avtomobila lahko ogledati filmsko klasiko Casablanca.