četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
EU očitno letos še ne bo odločila o usodi pogajanj s Turčijo
EU očitno letos še ne bo odločila o vprašanju ustavitve pristopnih pogajanj s Turčijo, izhaja iz sporočil ob začetku neformalnega zasedanja zunanjih ministrov unije v Tallinnu. "Letos ne pričakujem nobenih dramatičnih odločitev," je dejal gostitelj zasedanja, estonski zunanji minister Sven Mikser.
V začetku leta bo Evropska komisija po Mikserjevih besedah ocenila, ali Turčija še izpolnjuje kopenhagenska merila, nato bodo članice sprejele odločitev o tem, ali bodo ustavile oziroma končale pristopna pogajanja.
Estonec je ob tem opozoril, da je Turčija na številnih področjih pomembna partnerica EU in tudi pomembna zaveznica v okviru zveze Nato ter da je treba pri odločanju o turškem statusu kandidatke za članstvo v EU upoštevati celoten kontekst.
Vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec je v povezavi s turškim vprašanjem povedal, da prevladuje neformalno mnenje, da je treba najprej počakati na nemške in avstrijske volitve, saj se je tam retorika zaostrila v predvolilnem času.
Slovenski minister je prav tako opozoril, da je Turčija pomembna gospodarska in politična partnerica EU, pri čemer je izpostavil ključno vlogo države pri soočanju z migracijskimi pritiski in sirsko krizo.
O slovenskem stališču do vprašanja ustavitve pristopnih pogajanj s Turčijo minister za zdaj ni želel govoriti, saj razprave o tem še ni. "Dajmo času čas," je dejal v telefonskem pogovoru z STA iz Tallinna.
Tudi nizozemski zunanji minister Bert Koenders je izpostavil, da je treba z razpravo o Turčiji počakati na nemške volitve.
Avstrija že vseskozi poziva k ustavitvi pristopnih pogajanj s Turčijo, v pričakovanju volitev pa se je retorika v minulih tednih zaostrila tudi v Nemčiji. Nemška kanclerka Angela Merkel se je pred dnevi zavzela za končanje pristopnih pogajanj s Turčijo.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je sicer nedavno zavzel mehkejše stališče in opozoril pred pretrganjem vezi s pomembno partnerico Turčijo.
Izjave večine ministrov so bile danes v podobnem tonu. Litovski zunanji minister Linas Linkevičius je možnost ustavitve pogajanj zavrnil z odločnim "ne", češ da bi bil učinek nasproten od zaželenega.
Tudi vodja finske diplomacije Timo Soini je izpostavil, da je dialog vselej koristen in da kljub težavam s spoštovanjem človekovih pravic v Turčiji ni naklonjen prekinitvi pogajanj, saj to ne bi bilo konstruktivno.
EU vse od spodletelega državnega udara julija lani opozarja na sporne, avtokratske poteze turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki so po njenem mnenju v nasprotju z vladavino prava in drugimi temeljnimi evropskimi vrednotami.
Avstrija in Evropski parlament odločno pozivata tudi k prekinitvi pristopnih pogajanj s Turčijo, ki so se začela leta 2005, a že ves čas napredujejo po polžje, številna poglavja pa so že od konca leta 2006 zamrznjena zaradi nerešenega ciprskega vprašanja. A soglasja za ustavitev pogajanj v EU za zdaj ni bilo.