REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hrvaška ne more v OECD brez spoštovanja arbitraže

Hrvaška ne more v OECD brez spoštovanja arbitraže

Slovenski politični vrh je danes v Ljubljani začel razpravo o novih korakih po razglasitvi odločitve arbitražnega sodišča glede meje med Slovenijo in Hrvaško. Predsednik vlade Miro Cerar je na srečanje povabil predsednike države, državnega zbora in sveta ter vodje parlamentarnih strank.

Vabilu so se ob predstavnikih Cerarjevega kabineta odzvali predsednik republike Borut Pahor s svojim svetovalcem Ernestom Petričem, predsednik DZ Milan Brglez in predsednik DS Mitja Brvar. Stranko SD zastopa Matjaž Han, Desus Franc Jurša, največjo opozicijsko SDS Anže Logar, Združeno levico Matej T. Vatovec, NSi pa Matej Tonin. Prišla sta tudi Alenka Bratušek in Roberto Battelli.

Razprava o časovnem okviru uveljavitve

Ob prihodu na srečanje v Vili Podrožnik niso dajali izjav. Le Bratuškova je poslala pisno izjavo s pričakovanjem, da bo predsednik vlade "predstavil jasen načrt vlade, kako namerava uveljaviti odločitev arbitražnega sodišča, in tudi časovni okvir uveljavitve". Pozvala je tudi, da se aktivnosti, povezane z uveljavitvijo arbitraže, začnejo tudi v državnem zboru.

Zasedanje slovenskega političnega vrha naj bi potekalo do 18. ure, vsebino pogovorov pa naj bi nato na novinarski konferenci predstavil premier Cerar.

To je drugo tovrstno srečanje slovenskega političnega vrha glede arbitraže. Prvo tovrstno srečanje je bilo pred poletnimi počitnicami, nekaj dni po razglasitvi razsodbe.

Arbitražno sodišče je Sloveniji dodelilo tudi poseben "stik" z odprtim morjem, vendar Hrvaška te odločitve ne spoštuje.

Pričakovati je, da bo Cerar sogovornike seznanil z rezultati pogovorov, ki jih je imel on in drugi člani vlade na temo implementacije arbitraže ob robu blejskega strateškega foruma v začetku tedna. Pomembno je bilo predvsem sporočilo podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa in visoke zunanjepolitične predstavnice Evropske unije Federice Mogherini, da je odločitve mednarodnih sodišč treba spoštovati.

Pomembno je bilo predvsem sporočilo podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa in visoke zunanjepolitične predstavnice Evropske unije Federice Mogherini, da je odločitve mednarodnih sodišč treba spoštovati.

Hrvaška sicer kljub tovrstnim pozivom vztraja, da je iz arbitraže izstopila in da odločitve arbitražnega sodišča ne bo uresničila.

Po sredini novici, da Slovenija ne bo podprla članstva Hrvaške v Organizaciji za sodelovanje in razvoj (OECD), ker ne spoštuje mednarodnega prava in s tem ne izpolnjuje pogojev za članstvo, je Plenković danes Slovenijo tudi pozval, "naj opusti politiko izsiljevanja", ki da ne more biti uspešna.

Še vedno sicer računa, da se bo v drugi polovici septembra sestal s Cerarjem in da se bosta lahko pogovarjala "o vseh odprtih vprašanjih". Cerar je na drugi strani že napovedal, da se namerava pogovarjati le o implementaciji arbitražne razsodbe in da ga "mineva potrpljenje".

Predsednik Pahor pa na drugi strani zagovarja nadaljevanje dialoga, tudi če ta ne bo dal hitro rezultatov.

Zunanji minister Karl Erjavec, ki se v Tallinnu udeležuje zasedanja zunanjih ministrov EU, pa je danes za STA izrazil upanje, da bo politični vrh uspešen, da bodo podprli odločitev, da Hrvaška ne more kandidirati za članstvo v OECD, dokler ne spoštuje vladavine prava. Zlasti pa si želi, da bi bila slovenska politika enotna, kar se tiče spoštovanja arbitražne odločbe.

Slovenski politični vrh je enoten, da bo Slovenija arbitražno sodbo o meji s Hrvaško implementirala v roku, to pa pričakuje tudi od Hrvaške, je danes po srečanju političnega vrha povedal premier Miro Cerar. Med drugim je napovedal tudi posebno skrb za slovenske ribiče in tudi policijsko zaščito, če bo potrebna.

Odločitev o blokadi Hrvaške še ni sprejeta 

Pojasnil je še, da slovenska policija že vse od arbitražne odločitve nadzira "celotno slovensko morje", torej do meje, kot jo je določilo arbitražno sodišče. Policija tudi izreka ukrepe, sicer predvsem najmilejše v obliki opomina, je povedal premier in poudaril, da Slovenija ne želi spodbujati incidentov.

V tem smislu je ponovno izrazil razočaranje zaradi poziva hrvaškega premierja Andreja Plenkovića savudrijskim ribičem, naj lovijo, kot da se ni nič zgodilo, torej do sredinske črte. "To ni prava pot h krepitvi zaupanja," je dejal Cerar in hkrati poudaril, da ga "potrpljenje še ni minilo".

Poudaril je še, da je Slovenija še naprej odprta za dialog s Hrvaško in tudi za napovedano srečanje s hrvaškim kolegom Plenkovićem predvidoma konec meseca v Zagrebu. A na tem srečanju bo morala biti osrednja tema pogovorov implementacija arbitražne odločitve, je poudaril Cerar.

V zvezi s sredino novico glede blokade hrvaškega članstva v Organizaciji za sodelovanje in razvoj (OECD) pa je Cerar poudaril, da ta odločitev ni bila sprejeta. Slovenija je le opozorila, da je eden od pogojev za članstvo spoštovanje vladavine prava in torej tudi mednarodnega prava in odločitev mednarodnih sodišč, opozorilo pa je bilo namenjeno vsem, ne le Hrvaški, je pojasnil slovenski premier. Dejal je tudi, da bio morala biti osrednja tema srečanja v Zagrebu implementacija razsodbe, napovedal pa je tudi policijsko zaščito in posebno skrb države slovenske za ribiče. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek