REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Madrid zaradi referenduma v kazenski pregon katalonskih separatistov

Madrid zaradi referenduma v kazenski pregon katalonskih separatistov

Špansko tožilstvo je danes zaradi sklica referenduma o neodvisnosti napovedalo kazenski pregon političnih voditeljev Katalonije. Poleg tega nameravajo zaseči volilni material, predviden za glasovanje 1. oktobra. Predlog zakona, ki odpira pot izvedbi referenduma, je katalonski parlament potrdil v sredo.

Kot je na novinarski konferenci povedal tožilec Jose Manuel Maza, je v pripravi kazenski pregon tako odgovornih v katalonskem parlamentu, ki je omogočil sprejem zakona, kot članov regionalne vlade, ki je sklicala referendum.

Katalonsko tožilstvo in policijo je Maza poleg tega pooblastil, naj kazensko ukrepata proti vsem osebam, ki kakorkoli sodelujejo pri pripravah na prepovedan referendum. Kaznivo dejanje naj bi tako zagrešili župani in ravnatelji, ki so svoje prostore dali na razpolago za volišča, prostovoljci in podjetja, ki sodelujejo pri pripravah, ter tiskarne, ki tiskajo volilne lističe.

Katalonski parlament je zakon o referendumu v sredo sprejel z 72 glasovi za in 11 vzdržanimi, poslanci, ki nasprotujejo neodvisnosti te bogate severovzhodne španske regije, pa so zapustili dvorano še pred glasovanjem.

Španska vlada je sicer še pred glasovanjem od ustavnega sodišča zahtevala, naj ga prepreči, in sicer tako da dogovor o izvedbi glasovanja, ki so ga sprejeli nekaj ur pred tem, razglasi za ničen in brez učinka. Ob tem je že sam dogovor v katalonskem parlamentu o glasovanju označila za "udar", kakršen je značilen za diktatorske režime.

Pred tem je vlada že večkrat posvarila katalonske funkcionarje, da jim v primeru organizacije glasovanja grozijo pravne posledice. Madrid namreč ostaja neomajen nasprotnik referenduma o neodvisnosti Katalonije, češ da predstavlja grožnjo enotnosti Španije in bi bil neustaven.

Temu je v preteklosti pritrdilo tudi špansko ustavno sodišče, ki je referendum prepovedalo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek