torek, 01. april 2025 leto 30 / št. 091
Finale svetovnega nogometnega prvenstva Francija – Hrvaška prekinile članice skupine »Pussy Riot«

Štiri članice skupine so pripravile protest tako, da so vpadle na igrišče med nogometno tekmo v finalu svetovnega prvenstva v nogometu. Oblečene so bile v oblačila, ki so »spominjala« na uniforme ruskih policistov. Varnostniki so jih sicer zelo hitro ulovili in odstranili z igrišča, tako da se je tekma lahko nadaljevala že čez pol minute.
Nekaj minut pozneje se na Twitter računu skupine pojavilo obvestilo, v katerem je skupina prevzela odgovornost za svojo protestno akcijo. Akcijo so organizirale v podporo ukrajinskega režiserja Olega Sentsova, ki je bil v Rusiji zaprt leta 2014, z obtožbo, da je sodeloval v terorističnih aktivnostih na Krimu, kmalu po odcepitvi tega dela Ukrajine in njegovi pripojitvi Rusiji.
Članice skupine so znane po svojih akcijah, v katerih redno zasmehujejo ruskega predsednika Vladimirja Putina, najbolj znana pa je bila njihova akcija v moskovski katedrali leta 2012. Dve članici sta zaradi tega odslužili zaporno kazen.
Po poročilu Reutersa naj bi bila ena od članic skupine v »nogometni akciji« LGBT aktivistka Olga Kuračeva. Kakšen bo izplen akcije še ni znano, so pa vsaj za trenutek zagotovo pritegnile pozornost Vladimirja Putina, ki je skupaj z drugimi visokimi gosti gledal tekmo iz VIP lože – in seveda tudi svetovnih medijev.