REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Smrtonosna zračna zaščita: novi dokazi o ameriškem pokolu Rusov v Siriji

Smrtonosna zračna zaščita: novi dokazi o ameriškem pokolu Rusov v Sirijiarhiv Insajderja

Visoki ameriški general je potrdil, da so bila poročila o več sto žrtev med ruskimi državljani v področju Deir al-Zor točna. Hkrati pa zaradi ruskih opozoril tudi ZDA odstopajo od že načrtovanih napadov v Siriji.

Sirsko mesto Deir al-Zor postaja vse pomembnejša točka napetosti velikih sil. Rusija, ki podpira sirsko vlado poskuša doseči, da bi vladne sile znova pridobile nadzor nad z nafto bogatim področjem, temu pa nasprotujejo ZDA, ki imajo v tem delu Sirije okoli 2000 »svetovalcev«, ki pomagajo lokalnim »demokratičnim« silam oziroma upornikom. Nedavno je prišlo do zelo hude bitke, kjer so se prvič zelo neposredno spopadli ameriški in ruski vojaki – pri čemer pa ruski vojaki sicer niso bili pripadniki redne vojske, pač pa naj bi preko zasebne skupine »Wagner« delovali po ukazih sirske vojske.

 

Rusi napadeni s topnjačami, letali in helikopterji

Rusija je po tem spopadu poskušala število žrtev kar se da zmanjšati, vendar nova pričevanja iz kredibilnih ameriških krogov potrjujejo, da je bilo v tem spopadu ubitih kar okoli 300 večinoma ruskih državljanov, kot smo v Insajderju že poročali.

»Mi se ukvarjamo samo s podatki, ki se nanašajo na pripadnike ruskih oboroženih sil. Nimamo podatkov o drugih Rusih, ki bi bili morda v Rusiji,« je dejal tiskovni predstavnik Vladimirja Putina Dimitrij Peskov. To pa je seveda precej prozorno »umivanje rok«, saj so tudi v skupini »Wagner« nekdanji poklicni vojaki ruske vojske, ki so posredno odvisni tudi od ruske logistične podpore v Siriji. Ruski mediji so najprej poročali o petih žrtvah, potem pa o »nekaj deset« žrtvah spopada.

Bitka med Rusi in Američani se je sicer 7. februarja odvijala za mesto Deir al-Zor. Sile sirske vojske naj bi tu, menda zato da »testirajo« odziv ZDA napadle sile SDF ki jih podpirajo Američani. Skrajni cilj naj bi bila rafinerija nafte v tem mestu. Jevgenij Šabajev, vodja lokalne veje kozakov, ki ima zveze z ruskimi pogodbeniki, naj bi po spopadu povedal, da je obiskal ranjene v glavni bolnišnici v Himki in da naj bi mu ranjeni povedali, da je bilo ruskih borcev, ki naj bi napadli Deir al-Zor 550. Po koncu spopada naj bi jih v Siriji ostalo le še 200, ostali pa naj bi bili »mrtvi ali ranjeni.«

Do tako velikega števila žrtev je prišlo predvsem zato, ker vojaki niso mogli računati na rusko ali sirsko zračno prevlado. Zračni prostor v tem delu Sirije namreč nadzirajo ZDA. Ameriške sile so sicer v skladu z rusko-ameriškimi sporazumi uporabile »vročo linijo« in 20 minut pred svojimi napadi opozorile Rusijo, da je napad v teku, vendar je bilo to premalo časa, da bi lahko tankovske kolone in vojsko obrnili nazaj. Napad Američanov pa je bil silovit. Zahodni mediji so poročali o pravem »masakru« ruskih pogodbenih vojakov. V triurnem neprestanem bombardiranju in obstreljevanju naj bi najprej uporabili leteče »topnjače« AC-130 Hercules, letala F-15, »nevidna« letala F-22, ob tem pa še helikopterje Apache in topništvo marincev.

Prav zaradi tega pa je obstajala velika nevarnost, da se takšen spopad razvije v večji konflikt in ta potencial v tem trenutku, ko se na sirsko jordanski meji znova odvijajo manevri še vedno obstaja. Po poročanju Independenta (https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/us-army-kill-russia...) je podatke o velikem številu žrtev med ruskimi državljani potrdil visoki ameriški general, ki je bil vključen v to operacijo. Spopad se je zgodil 7. februarja. Ko so topniški izstrelki pričeli padati blizu ameriških položajev je ameriška vojska silovito odgovorila. Vendar pa je bil general Jonathan Braga na terenu bil »absolutno zaskrbljen«, da bo dogajanje ušlo izpod nadzora. To je bil namreč najhujši spopad med ameriškimi in ruskimi vojaki v novejši zgodovini. Pentagon sicer trdi, da je s silo odgovoril zaradi »samoobrambe« in zaščite svojih ter vojakov pisane koalicije, v kateri so pripadniki »Sirskih demokratičnih sil«, kurdskih vojaških enot in drugih upornikov. Ameriški general Johnathan Braga je potrdil, da je ocena o 200 do 300 mrtvih ruskih plačancih tudi po njihovih ocenah točna in »blizu naših ocen.«

 

Statis quo: maloštevilne ameriške vojake varujejo močne »zračne sile«

Zanimivo je, da imajo ZDA v tem delu Sirije tako majhno število vojakov – samo okoli 2000 – ki bi jih združene sile sirske vojske, ruskih pogodbenih vojakov ali iranskih enot verjetno zlahka premagale. Toda to ni mogoče prav zaradi tega, kar se je že zgodilo v Deir Ezzoru, saj bi namreč v primeru večjih napadov ZDA lahko tudi iz zraka in s hitrim pošiljanjem okrepitev zelo hitro spremenile situacijo v svoj prid. In zato Rusija, Iran in Assadove sile skupaj niso dovolj močne, da bi premagale zgolj »uradno« 2000 ameriških vojakov v Siriji, kot pojasnjuje Alex Lockie v Business Insiderju.

Vendar pa Rusija lahko onemogoča ZDA drugje – v zraku. Rusija je že lani in predlani večkrat opozorila ZDA, da so protizračni sistemi S-300 in S-400 v Siriji »delujoči« in da bi polmer delovanja teh raket lahko predstavljal »presenečenje« za tiste, ki bi poskušali znova izvesti zračne ali raketne udare po Siriji, kot je dejal tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov. Še več, ruska vojska je nedavno izdala še eno neposredno sporočilo, v katerem je ZDA opozorila, da njeni protizračni sistemi v Siriji delujejo in da bodo delovali zoper vse »agresorje« ter vnaprej opozorili ZDA, da naj raje ne načrtujejo »udare« po Siriji, ker tokrat ne bodo ostali brez odgovorov.

Po poročanju ruskega Sputnika pa naj bi prav zadnja opozorila izpred tedna dni usmerjena proti ZDA preprečila nove, že načrtovane ameriške napade na Sirijo. Te napade naj bi ZDA pripravljale pod izgovorom, da so sirske vladne sile proti upornikom uporabile »strupe«. ZDA naj bi tako poskušale preprečiti osvojitev vzhodne Gute. Vendar pa je prejšnji torek namestnik zunanjega ministra Rusije sporočil naslednje: »Večkrat smo opozarjali ZDA, da je potrebno te načrte brezpogojno zavrniti. Vsaka takšna nezakonita uporaba sile , podobna tisti, ki se je zgodila pred skoraj letom dni z napadom na oporišče Shairat, bi bila dejanje agresije proti suvereni državi , tako kot to opredeljujejo ustrezni členi ustanovne listine OZN,« je dejal namestnik zunanjega ministra Sergej Rjabkov.

Tako se v Siriji vzpostavlja nenavaden »status quo«, kjer ZDA ne napadajo ciljev na pretežnem delu Sirije, ki je pod učinkovito »zračno zaščito« Rusije, istočasno pa sirske sile, Iran in Rusija skupaj kljub kopenski premoči ne morejo napredovati na za Sirijo ključnem koščku z nafto bogatega dela ozemlja blizu mesta Deir al-Zor - zaradi enako učinkovito smrtonosne ameriške zračne zaščite.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek