sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Al Kajda in Islamska država v Siriji izgubljata ozemlje
S pomočjo Rusije sirska država pod vodstvom Bašarja al Asada nadaljuje boj proti islamističnim skupinam, ki delujejo v Siriji. Največji med temi, Al Kajda in Islamska država, tako pospešeno izgubljata ozemlje, ki ga nadzorujeta.
Sirske sile so tako ponovno prevzele nadzor nad vsemi večjimi mesti v državi (razen Idliba), a dve največji teroristični skupini še vedno nadzorujeta kar nekaj sirskega ozemlja. Islamska država, ki je prevzela oblast večjega dela Sirije v letu 2014, pri čemer je sirsko mesto Raka postalo celo "glavno mesto" kalifata. A po dveh letih vojaških porazov Islamska država trenutno nadzoruje le še nekaj ozemlja na sirsko-iraški meji, kot tudi posamezne žepe na podeželju. Izguba Rake in iraškega Mosula je povzročila tudi to, da IS trenutno nima "glavnega mesta", saj se vodstvo skupine skriva. A vseeno IS ostaja nevaren nasprotnik; ameriške oborožene sile so oktobra lani ocenile moč IS na okoli 6.500 pripadnikov.
Al Kajda v Siriji deluje primarno v obliki Hajat Tahrir al Šam, salafistične skupine, ki je skoncentrirana okoli sirskega mesta Idlib. Prav tako ima pomembno prisotnost v vzhodni Ghouti, predmestju Damaska, kjer trenutno potekajo krčeviti boji. Prvotno je ta skupina delovala skupaj z večjo salafistično skupino Fronta al Nusra, a sta se skupini ločili leta 2016. Vseeno naj bi Al Kajda v Siriji imela med sedem in enajst tisoč domačih borcev ter nekaj tisoč tujih borcev.
Sirski režim tako nadaljuje borbo proti obema skupinama, kot tudi proti Kurdom, in to s pomočjo ruskih oboroženih sil. Slednje primarno delujejo preko letalskih napadov na urbane položaje, ki tako omogočajo kopenske napade sirskih sil, katere dostikrat podpirajo ruski najemniki.
Vstop Turčije v sirsko državljansko vojno, ki zdaj traja že osmo leto, januarja letos je povečal pritisk na islamistične sile, kljub temu da se Turki primarno bojujejo proti sirsko-kurdskim silam. Tako so že oktobra lani turške sile napadle Idlib, a so naslednji mesec s Tahrir al Šam sklenili premirje.
S tem procesom izgubljanja ozemlja se tako postavlja vprašanje, kaj se bo v prihodnosti zgodilo z ostanki obeh terorističnih skupin. Najverjetnejša možnost je umik v bližnji Irak, kjer je vzniklilo islamistično teroristično gibanje v tej regiji. A druga možnost je pobeg (predvsem) vodstva v bolj oddaljene države, kot so Somalija, Libija, Jemen, Indonezija, itd., kjer danes delujejo podružnice obeh skupin.