REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zelenski zavrnil Trumpovo ponudbo, zahteva boljši dogovor in varnostna zagotovila: Še se bomo pogovarjali

Zelenski zavrnil Trumpovo ponudbo, zahteva boljši dogovor in varnostna zagotovila: Še se bomo pogovarjaliKijev želi varnostna jamstva, povezana s kakršnim koli dogovorom o naravnih virih. Vir: Posnetek zaslona, X

Vladimir Zelenski je zavrnil predlog ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bi bila Amerika lastnica pravic do 50 odstotkov mineralov redkih zemljin v Ukrajini.

Glede na vire Financial Timesa (FT), šef režima v Kijevu poskuša »izmusti« boljšo ponudbo.

Ameriški finančni minister Scott Bessent je Zelenskemu med obiskom v Kijevu v sredo ponudil dogovor, do katerega je prišlo potem, ko je Trump komentiral, da Ukrajina dolguje ZDA za vso pomoč, ki jo je prejela, in da bi to bilo mogoče rešiti s pol bilijona dolarjev vrednimi ukrajinskimi naravnimi viri.

Toda Zelenski si želi, da so ameriška in evropska varnostna jamstva neposredno povezana s kakršnim koli dogovorom o zalogah redkih zemljin, so povedali trije visoki uradniki, ki poznajo vsebino pogajanj med ZDA in Ukrajino.

Ukrajinski samodržec si želi tudi, da bi v prihodnje izkoriščanje naravnih virov sodelovale tudi druge države, vključno z državam Evropske unije.

»Še vedno se pogovarjamo,« je dejal Zelenski ob robu vrha v Münchnu.

»Sporazum še ni pripravljen v smeri zaščite naših interesov,« je dodal.

Visoki ukrajinski uradnik je za FT povedal, da Kijev »poskuša izpogajati boljši dogovor«.

Med obiskom v Kijevu je Bessent prinesel dokument, za katerega je Trump želel, da ga podpiše Zelenski, preden se minister vrne v Washington.

Bessent je dokument opisal kot »gospodarski sporazum« s Kijevom o »nadaljnjem prepletanju naših gospodarstev«.

Bessent je dejal, da bi Trumpova administracija ostala s Kijevom »do konca« s »povečanjem naše gospodarske zaveze, ki bi zagotovila dolgoročni varnostni ščit za vse Ukrajince«, ko se vojna konča.

Toda ko smo pogledali podrobnosti, ni bilo ničesar o prihodnjih varnostnih jamstvih ZDA, je za FT povedal ukrajinski uradnik.

Na vprašanje, ali je to slab dogovor za Ukrajino, je drugi ukrajinski uradnik, ki je seznanjen s predlogom, dejal, da gre za »dogovor s Trumpom.«

»Težko je,« je pristavil.

Po mnenju Zelenskega je največja težava dolgoročna varnost Ukrajine, saj ni prepričan, da je ameriška prisotnost na terenu dovolj za »odvračanje Rusije«.

Bessent je trdil, da bi že sama prisotnost Američanov, ki varujejo nahajališča redkih zemljin, zadostovala za odvračanje Moskve.

Po srečanju z ameriškim uradnikom je Zelenski novinarjem dejal, da bo o predlogu razmislil, a da podpisal ne bo ničesar.

»Pregledali bomo ta dokument in delali bomo hitro, da zagotovimo, da bodo naše ekipe dosegle dogovor. ZDA so naš strateški partner in zavezani smo k dokončanju podrobnosti,« je takrat dejal Zelenski.

Bessent je po srečanju dejal, da je Trump želel, da se doseže dogovor.

»Verjamem, da je ta dokument pomemben z vidika predsednika Trumpa za čim hitrejšo rešitev tega konflikta,« je dejal. »Ljudem v Ukrajini bi zagotovili ameriško pomoč. Menim, da je to zelo močan signal Rusiji o naših namerah.«

Zelenski je dejal, da želi nadalje razpravljati o možnosti sporazuma o pravicah do rudnin na Münchenski varnostni konferenci ta konec tedna.

Zelenski ni podpisal sporazuma, ker želi vključiti druge, vključno z evropskimi narodi, v rudarjenje redkih zemljin, je dejal evropski uradnik, ki je obveščen o srečanjih.

»Glede tega so (v Kijevu) pod močnim pritiskom Američanov,« je dejal ta uradnik.

Ukrajina ima dragocene zemljine, ki so ocenjene na več bilijonov dolarjev, vključno z litijem, titanom in grafitom, ki so vsi ključni za proizvodnjo visokotehnoloških izdelkov.

Toda veliko teh virov se nahaja na območjih pod nadzorom Rusije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek