REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Število zaposlenih v ribištvu lani upadlo

Število zaposlenih v ribištvu lani upadloMZaplotnik/Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Lani je bilo v ribištvu zaposlenih 313 oseb, kar je osem odstotkov manj kot v letu prej. Z morskim gospodarskim ribolovom se je ukvarjala 101 delovno aktivna oseba, kar je pomenilo zmanjšanje za okoli 19 odstotkov glede na 2015, kažejo podatki statističnega urada.

Od oseb, ki so se lani ukvarjale z ribištvom, jih je 76 bilo samozaposlenih ribičev, torej 75 odstotkov. Lovili so na 83 aktivnih plovilih, kar predstavlja manj kot polovico registriranih ribolovnih plovil.

Med vsemi delovno aktivnimi osebami v gospodarskem ribolovu jih je le še polovica delala s polnim delovnim časom, kar je 21 odstotkov manj kot leto prej. Za polni delovni čas je bilo na področju morskega gospodarskega ribolova zaposlenih 50 delovno aktivnih oseb, 51 pa jih je delalo za skrajšani delovni čas. Vedno več ljudi iz tega sektorja se hkrati ukvarja še s kakšno drugo gospodarsko dejavnostjo, na primer s turizmom, trgovino, marikulturo, prevozom potnikov na morju ali z gostinstvom.

Z vzrejo rib ali školjk se je tako v morskih kot v kopenskih vodah ukvarjalo 212 oseb. Od tega je bilo v sladkovodnem ribogojstvu zaposlenih 177 oseb, okoli dva odstotka manj kot leto prej, medtem kot je bilo 95 oseb samozaposlenih. Število delovno aktivnih v marikulturi je bilo 33 in se od 2015 ni spremenilo. V celotni akvakulturi se je število zaposlenih zmanjšalo za osem odstotkov. Na tem področju je bilo za polni delovni čas zaposlenih 85 delovno aktivnih oseb, 127 pa jih je delalo za skrajšani delovni čas.

Iztovor in prodaja ribiških proizvodov sta se lani glede na 2015 zmanjšala za 22 odstotkov. V tej luči je bil padec števila delovno aktivnih oseb v ribiškem sektorju pričakovan, so pojasnili na statističnem uradu.

Po podatkih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bilo v Sloveniji v 2016 registriranih 171 ribiških plovil, torej dve plovili več kot leto prej. Njihova skupna bruto tonaža je bila 590 ton. V primerjavi z 2015 se je tako skupna bruto tonaža zmanjšala za okoli en odstotek.

Proizvodne zmogljivosti za vzrejo sladkovodnih hladnovodnih rib v bazenih so se lani v primerjavi z 2015 povečale za 1,6 odstotka, njihova skupna prostornina pa je bila 65 tisoč kubičnih metrov. Povečale so se tudi površine ribnikov za vzrejo toplovodnih rib, ki so lani merile 233 hektarjev, torej 2,4 odstotka več kot v letu prej. Preostale proizvodne zmogljivosti so ostale nespremenjene.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek