REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sindikat gostinstva in turizma: Čas je za dvig plač v panogi

Sindikat gostinstva in turizma: Čas je za dvig plač v panogiVIR: bled.si

Čas je za dvig plač v gostinsko-turistični dejavnosti, je opozoril Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije. Dogovor o zvišanju plač bi z delodajalci lahko podpisali že v četrtek, ob tem pa so zadovoljni, da se letos v številnih podjetjih obetajo tudi izplačila božičnic. Urediti bo treba še vprašanje delovnega časa.

Turistična sezona je že drugo leto zapored rekordna, zelo pozitivne so tudi napovedi za prihodnjih pet let.

Turistična sezona je že drugo leto zapored rekordna, zelo pozitivne so tudi napovedi za prihodnjih pet let, je na novinarski konferenci v Ljubljani poudarila generalna sekretarka sindikata Karmen Leban. Kako bomo ta leta speljali in kako bomo ustvarili zastavljeno rast, pa je vprašanje, je opozorila.

Prihodnje leto bo namreč v gostinstvu in turizmu zmanjkalo 10.000 nosilnih kadrov, manjka tudi 8000 postelj. "Balon, ki se je letos napihnil v številu prihodov, bo prihodnje leto verjetno počil, ker ne vem, kam bomo nastanili in kako bomo postregli vse turiste," je dejala Lebnova.

Prihodnje leto bo namreč v gostinstvu in turizmu zmanjkalo 10.000 nosilnih kadrov, manjka tudi 8000 postelj.

Glavni razlogi za pomanjkanje kadrov v turizmu so po oceni sindikata trije: nizke plače, neenakomerno razporejen in neugoden delovni čas ter dejstvo, da ti poklici niso cenjeni. "Delodajalci imajo do svojih delavcev velikokrat zelo nespoštljive odnose. Prisoten je mobing, stres, preobremenitve starejših delavcev," je izpostavila generalna sekretarka sindikata.

Povprečna plača v panogi je v obdobju od januarja do avgusta letos - ko je turizem rušil rekorde - znašala 1106,19 evra bruto oz. 755,49 evra neto. Povprečno izplačana bruto plača v državi je bila v tem obdobju pri 1601,40 evra. S tem so plače v turizmu in gostinstvu pod mejo 70 odstotkov povprečne bruto plače v Sloveniji.

Plače v turizmu in gostinstvu so pod mejo 70 odstotkov povprečne bruto plače v Sloveniji.

Sindikat gostinstva in turizma želi po petih letih popraviti najnižje osnovne plače. Pogajanja so v teku, v četrtek pa bodo na tretji seji pogajalske komisije določili nove najnižje osnovne plače. "Videli bomo, ali so delodajalci sprejeli predlog sindikata, da se plače v nosilnih poklicih v dejavnosti - natakarji, kuharji, maserji, receptorji, sobarice, organizatorji v turizmu - povišajo za več kot 10 odstotkov," je povedala Lebnova.

Podpis aneksa bi odprl pot do pogajanj o novi kolektivni pogodbi dejavnosti gostinstva in turizma - veljavna se izteče s koncem leta. V kolektivni pogodbi bo v ospredju med drugim poglavje delovnega časa, je pojasnila Lebnova. "Če kolektivne pogodbe v tako kratkem času ne bomo mogli izpogajati, bomo morali pač najti neko drugo rešitev," je povedala. Sama sicer verjame, da bodo z delodajalsko ekipo v pogajanjih našli rešitve "v dobro slovenskega turizma".

Sindikat ob tem poziva tudi delodajalce, da v podjetniških pogodbah v sodelovanju s sindikati uredijo plačne razrede in razmerja med plačnimi razredi. "Vsem je jasno, da so plače eden od bistvenih dejavnikov, zakaj delavcev ni, zakaj so imeli letos tak problem pri zagotavljanju gostinskega kadra," je poudarila Lebnova.

Velik problem so tudi prerazporeditvene ure, maja je bilo takih ur že več kot milijon. "Mi smo začeli aktivnosti za to, da se te prerazporeditvene ure predvsem v podjetjih, ki so neposredno vezane na sezono, mesečno sproti plačujejo v vrednosti nadure. Ocenjujemo, da je kar nekaj ur na tak način bilo že izplačanih in da bodo ostale ure delavci koristili v času nesezone," je dodala.

Sicer bodo v sindikatu naredili vse, da se te ure še izplačajo do konca leta, čeprav gre v tem primeru zaradi referenčnega enoletnega obdobja za kreditiranje delodajalca - a ljudje si še bolj kot to želijo prosti čas, je poudarila Lebnova.

Generalna sekretarka se je dotaknila še teme koncesnin za vodo, ki jih morajo plačevati zdravilišča. Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je po njenih besedah lagala, ko je dejala, da nobeno zdravilišče za koncesnine ne bo plačalo več kot en odstotek letnih prihodkov. Zneski koncesnin se namreč ponekod gibajo tudi okoli štirih odstotkov prihodkov term.

Po besedah Lebnove ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pripravlja predlog spremenjene uredbe, ki bi to področje uredila; na vladi naj bi bila uredba konec meseca. Tako v sindikatu pričakujejo, da bo vlada izpolnila obljubo in uredila to področje, sicer so delavci pripravljeni priti tudi pred vlado, je poudarila sogovornica. Seveda pa se mora nato ta denar v podjetjih dejansko tudi preliti v žepe delavcev.

Dober znak sicer prihaja iz številnih velikih podjetij - mnoga bodo po več letih suše letos znova izplačale božičnice. Po besedah Lebnove naj bi delavce ob koncu leta najverjetneje nagradile Terme Krka, Postojnska jama, Sava Turizem, Hoteli Bernardin in drugi večji ponudniki na Obali ter potovalna agencija Kompas.

Lani je sicer božičnice izplačalo le malo podjetij, povprečna višina pa je bila 175 evrov. Kakšni bodo zneski letos, pa bomo še videli, je še povedala Lebnova.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek