četrtek, 28. november 2024 leto 29 / št. 333
Samo za »nujna potovanja«: Švica bo morda prepovedala uporabo električnih vozil
Švica bo to zimo morda postala prva država, ki bo omejila uporabo električnih vozil (EV), da bi zagotovila energetsko varnost, je v četrtek poročal nemški Der Spiegel.
V skladu s predlaganim akcijskim načrtom, ki še ni sprejet, bi lahko bila uporaba električnih vozil v državi prepovedana, razen v primerih »nujnih potovanj.«
Vlada načrtuje tudi strožjo omejitev hitrosti na avtocestah.
Switzerland may ban EVs
— LTN (@Livetradingnews) December 3, 2022
Switzerland may become the first country to limit the use of electric vehicles (EVs) in a bid to ensure energy security this winter, German daily Der Spiegel reported on Thursday. Switzerland is considered to be one of the most … https://t.co/PCEvTKawVw
O strogih omejitvah se razpravlja, ker se vlada boji pomanjkanja električne energije v prihodnjih mesecih zaradi velike odvisnosti države od uvoza.
Švica približno 60 odstotkov domače električne energije pridobi iz hidroelektrarn, kot so jezovi čez reke ali generatorji med jezeri.
Vendar pa velik delež moči v državi prihaja iz Francije in Nemčije, letos pa je ponudba omejena.
#Switzerland May Ban #ElectricCars #ElectricVehicles #EVs Because of Lack of #Electricity https://t.co/KQzxUFZbyd
— Marc Rudov (@MarcRudov) December 2, 2022
Švicarska zvezna komisija za električno energijo (Elcom) je pred tem opozorila na tveganja pri oskrbi z električno energijo v zimskem času in dejala, da težav s proizvodnimi zmogljivostmi ni mogoče izključiti.
Take a look at what Switzerland is asking their EV owners to do thus winter!
— Marelina Brown (@BrownMarelina) December 3, 2022
Elcom je navedel pričakovano manjšo razpoložljivost francoske jedrske energije (okoli polovica jedrskih elekrarn v Franciji je na remontu ali ustavljenih zaradi vzdrževanja) in morebitne posledice za izvoz v Švico.
Komisija je dejala, da bo Bern morda moral svoje potrebe po uvozu električne energije pokriti z nakupi iz Nemčije, Avstrije in Italije.
Vendar bi bila razpoložljivost izvoza električne energije iz teh držav močno odvisna od razpoložljivih fosilnih goriv, večinoma zemeljskega plina, pravi Elcom.
Tega pa iz Rusije po razstrelitvi cevovodov Severni tok 1 in 2 ter težavah pri dotoku plina preko Ukrajine več skorajda ni, plin drugih proizvajalcev pa je težje dostopen in dražji.