REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dobave ruske nafte v EU padle za 90 odstotkov, dohodki Rusije od energentov pa dosegli predvojno raven!

Dobave ruske nafte v EU padle za 90 odstotkov, dohodki Rusije od energentov pa dosegli predvojno raven!Sankcije vodijo do - recesije... ampak EU nadaljuje po isti poti! Vir: Posnetek zaslona, X

Prodaja ruske nafte v Evropsko unijo se je zaradi sankcij Zahoda zmanjšala na desetino prejšnje ravni, je v sredo sporočil podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak.

Do konca leta 2023 je delež dobav surove nafte v EU v celotnem izvozu Rusije upadel s 40-45 odstotkov pred konfliktom v Ukrajini na zgolj 4-5 odstotke zdaj, je dejal uradnik v intervjuju za kanal Rossiya24.

Lani decembra so EU, G7 in njihovi zavezniki uvedli embargo na rusko nafto po morju skupaj z zgornjo ceno 60 dolarjev za sodček drugih vrst surove nafte, da bi omejili prihodke Rusije od prodaje energije.

Prodaja ruske nafte v EU se je zaradi sankcij Zahoda zmanjšala na desetino prejšnje ravni, je v sredo sporočil podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak.

Podobne omejitve so bile februarja uvedene tudi za izvoz naftnih derivatov.

Dogovorjena zgornja meja za dizelsko gorivo je 100 dolarjev za sod in 45 dolarjev za cenejše izdelke, kot je kurilno olje.

V odgovor na to je Rusija – nekoč največja dobaviteljica naftnih derivatov za države EU – diverzificirala svojo oskrbo z energijo in preusmerila približno 60 odstotkov svojega izvoza nafte in plina iz EU v azijske države, kažejo podatki finančnega ministrstva.

Medtem so številni zahodni uradniki večkrat poudarili, da nafta iz Rusije kljub sankcijam Zahoda še vedno prihaja na trg EU, saj se sedaj prodaja preko posrednikov – in po precej višji ceni.

Po Novakovih besedah je Kitajska letos predstavljala približno polovico ruskega izvoza energentov, dobave pa so se gibale med 45 in 50 odstotki.

V prvih desetih mesecih letos je Rusija Kitajski dobavila več nafte in naftnih derivatov kot v celem letu 2022, je opozoril podpredsednik ruske vlade.

Indija je postala drugi največji ruski uvoznik energije za Kitajsko.

Delež New Delhija v ruskih ogljikovodikih se je v zadnjih dveh letih povečal z 2 odstotka na približno 40 odstotkov.

Golob in čudežna plinska kapica
Neuspešno: Podporo raznim »kapicam«, ki so doživele popopoln fijasko, je ves čas dajala tudi slovenska vlada. Vir: Posnetek zaslona, X

Pred dvema letoma je bil indijski uvoz ruske surove nafte nepomemben zaradi visokih stroškov prevoza.

V začetku aprila je Novak povedal, da je Rusija leta 2022 iz EU v Azijo preusmerila 40 milijonov ton surove nafte od skupno 220 milijonov ton.

Po njegovih ocenah se bo letos ruski izvoz nafte v EU zmanjšal za 140 milijonov ton.

Prihodki od ruskega izvoza nafte in plina so letos v ruski državni proračun prispevali približno 100 milijard dolarjev (devet bilijonov rubljev), kar je blizu ravni prihodkov iz leta 2021, pred konfliktom v Ukrajini, je razkril podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak.

Dejstvo, da so ruski prihodki od prodaje energije medtem dosegli raven pred ukrajinskim konfliktom, čeprav je prodaja ruske nafte v EU padla za 90 odstotkov, plinovodi pa so ob tem (Severni tok 1 in 2) celo razstreljeni ali pa zaprti zaradi blokad tranzitnih držav (Poljske in Ukrajine) jasno kaže na neuspešnost sankcij Evropske unije.

Visoki vladni uradnik je v sredo za televizijo Rossiya 24 povedal, da več kot polovica skupnih prihodkov Rusije od izvoza izvira iz energetskega sektorja, pri čemer je poudaril, da prodaja nafte in plina zagotavlja stabilen prihodek v proračun države.

Ruski energetski sektor je prispeval »približno 27 odstotkov k bruto domačemu proizvodu (BDP)«, po besedah Novaka, ki je navedel, da prihodki od nafte in plina predstavljajo »skoraj 57 odstotkov celotnega izvoznega prihodka naše države.«

Države G7 in EU so lani uvedle omejitev cen ruske nafte.

Rusija je zatrdila, da so omejitve cen nezakonite in ustavila dobavo energije državam, ki so se pridružile ukrepu. Še prej pa so članice EU same prekinile dobave iz Rusije.

Dejstvo, da so ruski prihodki od prodaje energije medtem dosegli raven pred ukrajinskim konfliktom, čeprav je prodaja nafte v EU padla za 90 odstotkov, plinovodi pa so ob tem (Severni tok 1 in 2) celo razstreljeni ali pa zaprti zaradi blokad tranzitnih držav (Poljske in Ukrajine) jasno kaže na neuspešnost sankcij Evropske unije.

Škodo zaradi dragih energentov pa tako plačujejo zgolj evropski potrošniki.

To je seveda tudi prav, saj so to istočasno tudi volivci, ki so glasovali za vlade, ki so se odločile za to kratkovidno politiko.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek