petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Putinov svetovalec: Svetovna kriza s hrano ni posledica vojne v Ukrajini, pač pa je posledica političnih napak ZDA in EU
Že več tednov številni politiki evropskih držav in ZDA obtožujejo Rusijo, da naj bi bila zaradi vojne v Ukrajini in blokade ukrajinskih pristanišč in ladij z žitom kriva za svetovno krizo hrane.
Ukrajina in Rusija namreč skupaj proizvajata okoli tretjino svetovne pšenice.
Toda istočasno zahodni politiki pozabijo povedati nekaj pomembnih dejstev. Predvsem pa dve.
Don't believe me? I'll be breaking down the story live tonight at 6:15PM PT on my livestream. Tune in:
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) May 26, 2022
YouTube: https://t.co/BhTCpKSdg3
Rumble: https://t.co/upddrC0NXw
Rokfin: https://t.co/bUntycwWMA pic.twitter.com/5QTEVEWpYE
Prvič, da je Ukrajina sama z minami blokirala svoja pristanišča in da Rusija ne bo blokirala izvoza žita, kot je že napovedala, vendar mora Ukrajina sama odstraniti mine, ki jih je postavila.
In drugič, da same ruske tovorne ladje, ki bi lahko v svet prepeljale ogromne količine žita, ne morejo na pot, saj ladje Rusije ne smejo v številna pristanišča zaradi sankcij, obenem pa ni mogoče skleniti niti zavarovanja za te tovore, ker so tudi zavarovalniški posli - sankcionirani.
— Julien Benda (@Bender1Benda) May 26, 2022
V resnici pa so Evropska unija in Združene države Amerike še bolj odgovorne za sedanjo prehransko krizo, opozarja svetovalec ruskega predsednika Maksim Oreškin za RT.
“Russia is actively preparing for global famine, it started at the end of last year”
— CT (@jehovahrappha) May 23, 2022
- Former Russian Economy Minister & Putin adviser Maxim Oreshkin
“…said he believed ‘global hunger’ would begin in late 2022…”https://t.co/kbjwbM4mNb pic.twitter.com/aTYN3f26aO
Grozečo svetovno krizo s hrano, ki bi lahko bila posledica skokovitih cen hrane, je omogočila vrsta političnih napak Washingtona in Bruslja, je za RT povedal Maksim Oreškin, gospodarski svetovalec ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Cene hrane so ob tem rasle že dolgo pred začetkom ruske vojaške operacije v Ukrajini.
Sam konflikt v Ukrajini namreč ne bi mogel povzročiti krize tako velikega obsega, je dejal Oreškin.
Mednarodni indeks cen hrane agencije OZN za prehrano in kmetijstvo kaže, da so se med aprilom 2020 in aprilom 2022 svetovne cene hrane zvišale za več kot 60 odstotkov.
Povečanje se je večinoma zgodilo pred februarjem 2022, ko je Rusija začela svojo vojaško operacijo v Ukrajini.
V štirih letih od leta 2016 do 2020 je indeks zrasel za manj kot 7 točk, vendar se je v obdobju 2020 - 2021 povečal za neverjetnih 27 točk, z 98,1 na 125,7.
Po drugem letu pandemije je indeks znašal 141,1.
Od začetka ruske vojaške operacije se je indeks dvignil za nadaljnjih 17 točk.
»Takšna nihanja ob tako velikih podražitvah se ne dogajajo iz enega razloga. Vedno je za to kriva kombinacija številnih razlogov, ki vodijo do takšnega rezultata,« je poudaril Oreškin, ki je bil ruski minister za gospodarski razvoj med letoma 2016 in 2020.
Kot enega prvih glavnih dejavnikov, ki je sprožil povišanje cen hrane, je navedel »pretirano reakcijo Amerike na pandemijo covid-19.«
Od februarja 2020 so ZDA »povečale ponudbo denarja za skoraj 40 odstotkov,« je dejal in dodal, da je 6 bilijonov dolarjev, ki so jih ZDA natisnile za podporo svojemu gospodarstvu, na koncu preplavilo svetovne trge in povzročilo dvig cen hrane, surovin in energije.
Trickle-down economics pic.twitter.com/6FS4eCjf9B
— Jaga Dedec (@JagaDedec) May 19, 2022
Po Oreškinovem mnenju sta pomembna dejavnika tudi prevelika odvisnost Evrope od obnovljive energije, ki je črpala vire iz proizvodnje hrane in od kratkoročnih pogodb o plinu, ki so privedle do zvišanja cen plina konec leta 2021.
V začetku maja je nemška ministrica za gospodarsko sodelovanje in razvoj Svenja Schulze dejala, da je osredotočenost nekaterih držav na zeleno energijo prispevala k pomanjkanju hrane.
Kot je priznala Schulzejeva je do 4 odstotkov biogoriva v Nemčiji proizvedenega iz hrane in živalske krme in to priznala kot napako.
Russia is not blocking Ukrainian grain exports Kremlin spokesman Dmitry Peskov said. Ports have been mined by Ukrainian forces which prevents ships from going to sea. Moscow said they're willing to help get the grain/ships out to sea Turkey has said the same.
— Angie Skys 8 (@AngieSkys) June 1, 2022
»To moramo zmanjšati na nič, in to ne samo v Nemčiji, ampak potencialno na mednarodni ravni,« je takrat povedala za Bild.
Rusija je prav tako prepovedala izvoz svojega žita do 30. junija.
Po tem bi izvoz lahko dovolila - toda vsekako tega ne bo storila, če bodo sankcije, ki prizadevajo Rusijo, njene ladjarje in proizvajalce žit ostale v veljavi.
The United States is still illegally occupying parts of Syria and stealing their oil
— Black in the Empire (@blackintheempir) June 2, 2022
To pa pomeni, da bodo za pomanjkanje hrane odgovornost nosili tisti politiki na Zahodu, ki izrekajo največ obtožb na račun Rusije.