sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Protiudarec »cenovnim kapicam«: Rusija dotok plina po Severnem toku 1 ustavila v celoti in »za nedoločen čas«
Grožnja je uresničena: Evropska unija je v celoti ostala brez ruskega plina.
Odštevanje se je začelo. Kdo lahko vzdrži dalj časa - Rusija ali gospodarstvo EU?
Odgovor bodo prinesle prihajajoča in naslednje zime...
Tako bo, žal...
— Vladimir Slemenšek (@Im_Vladimir_S) September 3, 2022
Dmitry Medvedev: “The time has come for the EU to impose a price ceiling on pipeline gas from Russia,” said auntie von der whatever Leyen. It will be like oil. There will simply be no Russian gas in Europe. https://t.co/6sRiKa9JAB
Le nekaj ur zatem, ko so ministri držav G7 uradno potrdili načrt o »cenovni kapici« za rusko nafto in potem, ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen potrdila namero, da EU tudi za plin postavi »cenovno kapico« je namreč ruski Gazprom potrdil, da Rusija ne bo takoj nadaljevala z izvozom zemeljskega plina v Evropo prek svojega plinovoda Severni tok 1.
To bo po poročanju ameriškega kanala CNN »še poslabšalo pomanjkanje, ki grozi, da bo celino to zimo pahnilo v energetsko krizo.«
Slovenski mediji pomena te novice ali še niso zaznali, ali pa javnosti še »sadijo rožice.«
Africa (which European "partners" hope for) is unlikely to be able to replace Russia in the EU gas market. At least right away. The whole of Africa produces about the same amount of gas (257.5 billion cubic meters) as Russia exports (241.3 billion cubic meters). pic.twitter.com/DUZgoWcg2a
— AZ (@AZmilitary1) September 1, 2022
»Gazprom v soboto (še) ne bo odprl Severnega toka 1, kot je bilo predvideno. Rusko podjetje trdi, da napako odpravlja,« poroča MMC RTV SLO.
V petek je ruski državni energetski velikan Gazprom sporočil, da v soboto ne bo obnovil pretoka po naftovodu, kot je bilo načrtovano, ker je zaznal »puščanje olja« na kompresorski postaji Portovaya.
Plinovod je od srede zaprt zaradi vzdrževalnih del.
GAME OVER FOR THE EU!
— Garland Nixon (@GarlandNixon) September 2, 2022
BREAKING NEWS:
Nord Stream gas supply to EU stopped indefinitely – Russia's Gazprom
Russian energy giant Gazprom announced on Friday the suspension of natural gas supplies to the EU via the Nord Stream 1 pipeline, for an indefinite period.
Gazprom ni navedel časovnice, kdaj bi se izvoz lahko nadaljeval.
Zelo možno je, da gre za politično odločitev, tehnične težave pa se navajajo zaradi tega, da podjetje ne bi bilo dožno plačevati odškodnin zaradi kršitve pogodbe.
Obenem pa so to stanje povzročile same države EU, ki so sankcionirale Rusijo, njene banke in podjetja.
Norway has refused to supply gas to EU partners at a price below the market.
— AZ (@AZmilitary1) August 27, 2022
Nothing personal,just business... pic.twitter.com/d5afgEiLan
»Dokler se težave z delovanjem opreme ne rešijo, je dobava plina za plinovod Severni tok popolnoma ustavljena,« so sporočili iz Gazproma.
Iz sporočila Gazproma je jasno, da se lahko težava odpravi le v prekomorskih obratih Siemensa, kar pa ni mogoče zaradi sankcij, zaradi česar je jasno, da je plinovod zaprt praktično do izboljšanja odnosov med Rusijo in ZDA.
Plinovod Severni tok 1 je ključna arterija, ki prenaša obsežne ruske zaloge plina v Evropo in predstavlja približno 35 % celotnega ruskega uvoza plina v Evropi lani.
Teče neposredno v Nemčijo, največje gospodarstvo v bloku EU, ki je še posebej odvisno od ruskega plina za napajanje svojih domov in težke industrije.
Gazprom seems to imply here that the only operating turbine at Nord Stream 1 pipeline can only be repaired now at one of (overseas) Siemens Energy specialised workshops, and until that happens, the pipeline won’t re-start (in other words, it’s down for good) https://t.co/BlUk9MBpXW
— Javier Blas (@JavierBlas) September 2, 2022
Toda Rusija je v energetskem sporu z Evropo, odkar je konec februarja zaradi osemletnih napadov Kijeva na ruski dve regiji napadla Ukrajino.
Novica o podaljšani zaustavitvi pretoka plina je tako torej prišla na isti dan, ko so se največja zahodna gospodarstva strinjala, da bodo uvedla omejitev cen za rusko nafto, da bi omejila zmožnost Moskve, da financira svojo vojno.
Povedano drugače – zahodne države želijo z mehanizmom mednarodnih sankcij in prepovedi prevozov ali izdajanja zavarovalniških garancij doseči, da nihče ne bo prevažal ruske nafte, če se bo prodajala po ceni, ki bo višja nad tisto, ki jo zahodne države smatrajo za primerno.
Prague — 70,000 to 100,000 people take to the streets demanding the resignation of the Czech government demanding neutrality and cheap Russian gas & to end alignment with NATO & EU policy. pic.twitter.com/DD94APuYKD
— ДражаМ (@DrazaM33) September 3, 2022
Zahod želi Rusiji odrejati, po kakšni ceni bo prodajala svojo nafto.
Rusija je že zagrozila z maščevanjem s prepovedjo izvoza nafte v države, ki bi izvajale omejitev cen.
To pa bo verjetno povzročilo še dodaten dvig cen nafte na svetovnem trgu.
Novo zmanjšanje oskrbe s plinom je ob tem še zadnja stvar, ki jo Evropa potrebuje, ko gre v zimo, ko se povpraševanje po energiji poveča.
Po prvih ocenah statističnega urada EU je inflacija cen življenjskih potrebščin v 9 državah, ki uporabljajo evro, prejšnji mesec dosegla 9,1 %, kar je najvišja raven v 25 letih.
Gazprom has released a photo of the alleged “oil leak” that’s going to keep the Nord Stream 1 gas pipeline closed for now. pic.twitter.com/91jH8P9qLi
— Javier Blas (@JavierBlas) September 2, 2022
Cene energije so bile največje posamezno gonilo inflacije, saj so se v letu do avgusta zvišale za 38 %.
Toda nemški kancler Olaf Scholz je v začetku tega tedna dejal, da je njegova država »veliko bolje pripravljena«, da zagotovi dovolj plina za zimo, kot bi si lahko predstavljali pred nekaj meseci.
»Z grožnjami, ki prihajajo iz Rusije, se lahko kar dobro spopademo,« je dejal.
A v resnici ni tako. Nemčija lahko preživi zimo le, če ima vsaj do 80 odstkov plina v skladiščih in če Severni tok 1 dela ves čas, vso zimo, jesen in pomlad s 100-odstotno kapaciteto.
Sedaj pa je na ničli.
Plinovod Severni tok 1 od julija obratuje z zmanjšano zmogljivostjo zaradi zaustavitve več plinskih turbin.
Nekatere so bile poslane v Montreal na popravilo in so tam obstale v posledici kanadskih sankcij proti Rusiji zaradi konflikta v Ukrajini.
Na zahtevo Nemčije je Ottawa julija napovedala izjemo za turbine in vrnila eno turbino, vendar je Gazprom zavrnil prevzem, navajajoč nepravilnosti v dokumentaciji.
The EU couldn't fill the Russian gas void with Qatari, Nigerian, US or Canadian LNG supplies. They also refuse to reopen the Nord Stream 1/2 pipelines.
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) September 1, 2022
They have now announced that they are turning to China (Russia's largest energy buyer) to purchase LNG.
It will not be enough.
Gazprom je kot glavni razlog za 80-odstotno zmanjšanje dobave po plinovodu Severni tok 1 navedel pokvarjeno ali z zamudo odpravljeno opremo.
Kremelj je ta teden dejal, da samo sankcije preprečujejo, da bi Severni tok 1 deloval s polno zmogljivostjo.
Predsednik uprave Gazproma Aleksej Miller je tudi opozoril, da bi sankcije lahko ovirale Siemens Energy pri izvajanju rednega vzdrževanja opreme plinovoda.
There will be a gas shortage in the EU for several years – Royal Dutch Shell
— AZ (@AZmilitary1) August 29, 2022
European countries may face gas shortages for several winters due to a reduction in fuel supplies from Russia, said Ben van Beurden, head of the international oil and gas company Royal Dutch Shell. pic.twitter.com/nmv9qUaTRu
EU ni mogla zapolniti vrzeli zaradi ruske plinske praznine z dobavo utekočinjenega plina iz Katarja, Nigerije, ZDA ali Kanade.
Bruselj in Berlin prav tako zavračata odprtje plinovodov Severni tok 2.
Zdaj je EU sporočila, da se za nakup utekočinjenega plina obrača na Kitajsko (največjega ruskega kupca energije) in kupuje njihove presežne količine - in s tem najbrž ruski plin preko posrednikov.
Vse to ne bo dovolj, je zapisal Jackson Hinkle.
Simple explanation what kind of elitist politicians are leading EU
— Reggie Meezer (@ReggieMeezer) September 2, 2022
Russian gas journey to Europe…
Same gas as before, but now liquefied, and routed via China, at much higher price and transport costs… pic.twitter.com/CtyaTBEb3u
Medtem novozgrajeni plinovod Severni tok 2 miruje, saj je Nemčija zavrnila njegovo certificiranje za obratovanje.
EU čaka zelo mrzla in nevarna zima – s pomanjkanjem plina, elektrike in izjemno vsokimi cenami goriva ter vseh proizvodov.
In to bo verjetno le prva takšna zima od mnogih zim v naslednjem desetletju…